7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Urszula Dudziak, fot. materiały Festiwalu Skrzyżowanie Kultur (www.estrada.com.pl) / culture.pl
culture.pl / ns

Tegoroczne Skrzyżowanie Kultur zainauguruje Urszula Dudziak. W programie festiwalu znalazło się 14 koncertów artystów m.in. z Hiszpanii, Turcji, Izraela i Nigerii.

Motywem tegorocznego festiwalu, który znalazł się kalendarzu Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, będzie muzyka o korzeniach europejskich z licznymi wpływami innych kultur.

"Zależy nam, by otworzyć warszawiaków i gości stolicy na zróżnicowaną kulturę świata. Zadaniem festiwalu jest też spełnienie funkcji poznawczej i edukacyjnej oraz budowanie relacji z widzem, danie mu możliwości i zachęcenie do wypowiedzenia się na temat tego, co zobaczył i usłyszał" - powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu, Maria Pomianowska.

Festiwal zainauguruje 25 września w Sali Kongresowej specjalnie przygotowany na tę okazję koncert Urszula Dudziak Superband. Uroczystość uświetni też dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy nigeryjski muzyk i ikona afrobeatu Femi Kuti z zespołem Positive Force.

Po koncercie w Klubie Festiwalowym w Bratniej Szatni w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się Afrobeatowe Afterparty. Poza dniem inauguracyjnym pozostałe koncerty będą się odbywać w namiocie festiwalowym usytuowanym od strony ul. Świętokrzyskiej przy Pałacu Kultury.

Drugi dzień festiwalu odbędzie się pod hasłem "Kobiety Świata na Skrzyżowaniu Kultur". Wystąpią wówczas finlandzka akordeonistka Maria Kalaniemi i pochodząca z hiszpańskiej Galicji Mercedes Peon, której muzyka to połączenie m.in. gry na dudach galicyjskich ze współczesnym elektronicznym brzmieniem. Trzeciego dnia festiwalu podczas koncertu "Śródziemnomorskie klimaty" będzie można posłuchać greckiego wirtuoza liry Psarantonisa oraz kurdyjskiej artystki Aynur.

Dzień piąty upłynie pod hasłem "Wikingowie i Kruki". W mocnym, rockowym klimacie zagrają szwedzcy folkowi muzycy z grupy Hoven Droven oraz Corvus Corax, niemiecki zespół wykonujący muzykę średniowieczną.

Jednym z wydarzeń festiwalu ma być zaplanowany na 30 września koncert "Pogranicza Europy", podczas którego wystąpią The Idan Raichel Project z Izraela prezentujący muzyczną mieszankę dźwięków etiopskich i bliskowschodnich oraz portugalska artystka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka, Sara Tavares.

Ostatniego dnia festiwalu podczas koncertu "Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur" egipska młodzież poprzez taniec, śpiew i grę na instrumentach przybliży polskiej publiczności kulturę swojego kraju. Po koncercie UNICEF wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina zaprosi dzieci na zabawy muzyczne w klimacie muzyki afrykańskiej.

W dniach 26-30 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej będzie można szkolić umiejętności muzyczne pod okiem mistrzów m.in. w dziedzinie perkusji flamenco, gry na drumli czy bliskowschodnich instrumentach perkusyjnych.

Podczas koncertu zamykającego festiwal pt. "Mistrzowie Warsztatów" uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zaprezentować zdobyte umiejętności i wystąpić wspólnie ze swoimi nauczycielami. Organizatorzy mają nadzieję, że dojdzie także do wspólnego występu mistrzów.

Przygotowano także przegląd filmowy "Muzyka w Filmie". Od 26 do 30 września w Kinotece będzie można zobaczyć filmy dokumentalne i fabularne przybliżające kultury prezentowanych na festiwalu krajów. Wśród obrazów znajdą się m.in. "Fela Kuti. Muzyka jest bronią" Jeana-Jacquesa Flori i Stephane'a Tchalgadjieffa, "Życie jest muzyką" Fatiha Akina i "Flamenco, Flamenco" Carlosa Saury.

7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbędzie się w dniach 25 września - 1 października 2011.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.