Andrey Shibko uczci rocznicę śmierci Chopina

Andrey Shibko uczci rocznicę śmierci Chopina
"Rzucającą się w oczy cechą wykonań Shibko jest miła równowaga, jaką utrzymuje pomiędzy wypracowaną skromnością i spokojną pewnością siebie" (fot. flickr.com / tamaki)
PAP / im

Białoruski pianista Andrey Shibko uczci w najbliższą niedzielę w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska) 162. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kompozytor bywał tutaj w wakacje gościem księcia Antoniego.

Pierwszy sukces artystyczny odniósł Shibko w 1995 r., kiedy wygrał 19. Międzynarodowy Konkurs Artystyczny D'Angelo w USA, gdzie - jak napisali krytycy - zaprezentował "olśniewające wykonanie koncertu fortepianowego E-dur Franciszka Liszta". Później został laureatem słynnych konkursów pianistycznych w Europie, dzięki którym grał następnie w USA, Japonii i Azji.

"Rzucającą się w oczy cechą wykonań Shibko jest miła równowaga, jaką utrzymuje pomiędzy wypracowaną skromnością i spokojną pewnością siebie" - napisał przewodniczący 8. konkursu Gezy Anda, Władimir Aszkenazy.

W modrzewiowym pałacyku księcia Antoniego, młody Fryderyk przebywał co najmniej dwukrotnie. Na pewno stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję. Niektórzy badacze wspominają jeszcze o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym księciu, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.

DEON.PL POLECA

Chopin patronuje Antoninowi od kilkudziesięciu lat. Jego muzyka rozbrzmiewa w leśnej rezydencji księcia przez cały rok. Występują tutaj wybitni pianiści z całego świata. Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazy i litografie oraz odlew ręki Chopina przypominają wielu artystom chwile pobytu kompozytora. Zdewastowany pałacyk odrestaurowano w latach 70-tych XX wieku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Jerzego Waldorffa.

Sam książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Jego rezydencję w Antoninie odwiedzały nierzadko osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki. Stworzył muzykę do "Fausta" Goethego, był mecenasem sztuk pięknych.

Organizatorem niedzielnego recitalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, do którego należy antoniński pałac i znajdujący się tutaj Dom Pracy Twórczej. Koncert będzie komentować Krystyna Pietranek Kulis.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Andrey Shibko uczci rocznicę śmierci Chopina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.