Audiofeels z Poznania najlepsi w Nowym Jorku

Audiofeels z Poznania najlepsi w Nowym Jorku
(fot. myspace.com/audiofeels)
PAP / wm

Poznański zespół Audiofeels zwyciężył na nowojorskim "Harmony Sweepstakes A Cappella Festival". Polscy artyści zdominowali tam rywali zdobywając główną nagrodę oraz nagrodę publiczności.

W sobotniej imprezie, która odbyła się w Kathryn Bache Miller Theatre na Manhattanie, ośmioosobowa grupa muzyków z Poznania pokonała konkurentów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Sukces utorował Audiofeels drogę do finałowych występów na festiwalu w San Rafael, w Kalifornii.

Poznaniacy są pierwszym polskim zespołem, który wygrał w 28-letniej historii nowojorskiej imprezy. Byli także w tegorocznej edycji imprezy jedynym zespołem z Europy. Po raz pierwszy od lat decyzja jury zapadła jednogłośnie. Najgroźniejszymi konkurentami Polaków była kanadyjska grupa z Quebecu Jazz Affair oraz The Barkers, którzy robią ostatnio furorę na portalu YouTube.

Jak opowiadali nieznani wcześniej publiczności nowojorskiej muzycy z Audiofeels, początkowo obawiali się, że ponieważ nie prezentują typowej muzyki a cappella (czyli bez akompaniamentu instrumentalnego - PAP), nie zostaną docenieni. Przeżyli jednak miłe rozczarowanie.

Podczas konkursu artyści poznańscy porwali publiczność już od pierwszego utworu "Something in the Way" z repertuaru Nirvany. Żywiołowo został przyjęty też "Kiss from a Rose" Seala, a z jeszcze większym entuzjazmem spotkał się "Seven Nation Army" grupy The White Streeps.

Jak zauważył w rozmowie z PAP jeden z artystów Audiofeels Jarosław Weidner, pozostałe zespoły miały bardziej tradycyjny, konserwatywny charakter. Polacy zaprezentowali natomiast niekonwencjonalny styl.

- Poszliśmy krok dalej. Robimy coś co się nazywa vocal play, a polega to na tym, że imitujemy naszymi głosami brzmienia instrumentów i brzmimy jak normalny zespół z gitarą, basem, perkusją, skrzypcami, czy czasem trąbkami. Robimy to wyłącznie przy pomocy naszych głosów: ust, języka, aparatu mowy - wyjaśnił Weidner. Jak dodał, według oceny jurorów Audiofeels prezentuje coś, co jest przyszłością muzyki a cappella.

Polscy muzycy nazywają siebie wokalną orkiestrą. Ich zespół powstał w roku 2007 roku. Początkową był częścią Chóru Akademickiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w rok później się usamodzielnił.

"Harmony Sweepstakes A Cappella Festiwal" jest corocznym, prestiżowym konkursem przyciągającym setki wokalnych grup. Regionalne eliminacje  odbywają się w ośmiu miastach m.in. w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago i Los Angeles. Zwycięzcy zmierzą się w maju podczas ogólnokrajowego finału w San Rafael, niedaleko San Francisco, gdzie nagrodą jest kontrakt na nagranie płyty w jednej z prestiżowych wytwórni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Audiofeels z Poznania najlepsi w Nowym Jorku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.