Branford Marsalis nad... Odrą

Branford Marsalis nad... Odrą
(fot. Christoph Müller-Girod / flickr.com)
PAP / drr

Amerykański saksofonista i kompozytor Branford Marsalis będzie największą gwiazdą 48. Festiwalu Jazz nad Odrą, który 18 kwietnia rozpocznie się we Wrocławiu.

W ciągu pięciu festiwalowych dni zaplanowano 15 koncertów.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej członek rady artystycznej festiwalu, Zbigniew Czwojda, na inauguracji imprezy wystąpi amerykański jazzman Freddy Cole, który zagra wspólnie z festiwalowym Big Bandem. - Gdy tylko się dowiedział, że w czasie festiwalu jest możliwość zagrania z zespołem, był bardzo zadowolony. Myślę, że to będzie wspaniały koncert, bo takich głosów mamy już na świecie niewiele i rzadko się zdarza okazja usłyszenia ich na żywo-  zaznaczył Czwojda.

Tradycyjnie już koncert inauguracyjny poprzedzony zostanie konkursem na indywidualność jazzową. W historii festiwalu w konkursie tym brali udział tak uznani dziś artyści jak Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Piotr Baron i Ewa Bem. W tym roku do I etapu eliminacji wpłynęło 36 zgłoszeń. Są wśród nich soliści, kilkuosobowe zespoły, a także 17-osobowy big band.

- Przesłuchania w I etapie konkursu jeszcze trwają. Otrzymaliśmy bardzo różne propozycje, do II etapu chcemy wybrać sześć z nich - powiedział członek komisji konkursowej Wojciech Siwek.

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie amerykański saksofonista Branford Marsalis, który 21 kwietnia wystąpi ze swoim kwartetem. Kariera najstarszego z braci Marsalisów, z których każdy jest muzykiem, rozpoczęła się na początku lat 80. Branford grał w kilku znanych grupach jazzowych i uczestniczył w trasach koncertowych Milesa Davisa. W drugiej połowie lat 80. założył własną grupę. Jazzman jest współautorem muzyki do filmów Spike'a Lee.

Podczas festiwalu odbędzie się także Gala Polskiego Jazzu, podczas której będzie można wysłuchać koncertu Jarka Śmietany z okazji 40-lecia pracy estradowej i benefisu zespołu String Connection z okazji 30-lecia działalności.

- String Connection wystąpią w swoim najlepszym składzie, na scenie będzie można zobaczyć Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Olejniczaka, Krzysztofa Ścierańskiego, Janusza Skowrona i Krzysztofa Przybyłowicza. Wystąpią również zaproszeni przez zespół goście - zapowiedział Czwojda.

Festiwal zakończą koncerty kwartetu szwedzkiego kontrabasisty Larsa Danielssona i kwartetu Tomasza Stańki.

Festiwal Jazz nad Odrą organizowany jest we Wrocławiu od 1964 r. To jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Do roku 1989 r. był imprezą studencką, organizowaną przez Zrzeszenie Studentów Polskich i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Branford Marsalis nad... Odrą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.