Chopin u warszawskich Wizytek

Chopin u warszawskich Wizytek
Kościół Sióstr Wizytek pw. Opieki św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. (fot. Tomasz Górny / wikipedia.pl)
PAP / wm

Na zakończenie Roku Chopinowskiego, codziennie - od wtorku 22 lutego do 1 marca, w warszawskim kościele sióstr Wizytek, odbywać się będą koncerty pt. „Chopin z wizytą u Wizytek”. Wystąpią m.in. Maria Pomianowska z zespołem oraz Andrzej Jagodziński Trio.

Koncerty będą odbywać się codziennie o godz. 18.

Seria codziennych, muzycznych wydarzeń ma być wyjątkowym akordem na zakończenie obchodów Roku Chopinowskiego i jednocześnie przypomnieniem o dwóch datach urodzin Fryderyka Chopina. Za dzień urodzin kompozytora on sam podawał 1 marca 1810 roku, choć w metryce chrztu sporządzonej w kościele w Brochowie widnieje data 22 lutego. Rozbieżność ta do dzisiaj nie została ostatecznie rozstrzygnięta, choć współcześnie pierwszeństwo oddaje się dacie obchodzonej przez samego kompozytora i jego najbliższych.

Miejsce koncertów nie jest przypadkowe: w kościele Wizytek odbywały się niedzielne msze dla uczniów Liceum Warszawskiego, podczas których 15-letni Fryderyk Chopin grał na organach.

W koncertach udział wezmą m.in. Maria Pomianowska z zespołem, Paweł Wakarecy – ubiegłoroczny polski finalista Konkursu Chopinowskiego, Andrzej Jagodziński z zespołem, Joanna Maklakiewicz, Lena Ledoff, Patryk Matwiejczuk oraz wybitni organiści - Piotr Rachoń, Maria Ruszecka, Wojciech Wojtasiewicz, Robert Grudzień. Zaplanowano również koncert artystów zagranicznych, m.in.: Marie Kiyone z Japonii (fortepian), Ae Ran Kim z Korei Płd. (sopran) oraz Su Yeon Son z Korei Płd. (fortepian).

DEON.PL POLECA

Cykl lutowych koncertów to jeden z licznych elementów budowania idei „Kwartału muzycznego” w centrum Warszawy. Jest to projekt Stowarzyszenia Mieszkańców ul. Smolnej, zakładający upowszechnianie muzyki w najlepszym wykonaniu, dostępnej dla wszystkich, bez opłat i limitów zyskała patronat miasta st. Warszawy i przychylność artystów. Została też oficjalnie zarekomendowana, jako działanie wspierające starania Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chopin u warszawskich Wizytek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.