Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie"
Jeden z najstarszych międzynarodowych festiwali w Polsce - Muzyka w Starym Krakowie - rozpocznie się w środę. Podczas jego 37. edycji nastąpi światowe prawykonanie rumuńskiej kompozycji "Postcards From Beyond", powstałej z okazji 70. rocznicy śmierci Janusza Korczaka.
Jak poinformował PAP organizator imprezy Fundacja Capella Cracoviensis, na festiwalu zabrzmi 19 koncertów w wykonaniu solistów, zespołów kameralnych, orkiestr i chórów z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chin, Rosji, Hiszpanii, Korei Południowej, Włoch, Ukrainy, Norwegii.
Wydarzenie rozpocznie środowy koncert chóru kameralnego Collegium Zieleńskiego pod batutą twórcy festiwalu Stanisława Gałońskiego. Chór zaprezentuje w Kościele oo. Augustynów 16-głosowy motet Giovanni Gabrieli oraz Offertoria i Communiones Mikołaja Zieleńskiego.
Przez dwa tygodnie Muzyki w Starym Krakowie, co wieczór w instytucjach kultury lub miejscach sakralnych miasta będą brzmieć koncerty. 17 sierpnia w Filharmonii Krakowskiej krakowianie i turyści posłuchają współczesnej muzyki granej przez artystów z Pekinu na chińskich instrumentach.
Na 18 sierpnia w Bazylice oo. Paulinów zaplanowano koncert utworów kapeli rorantystów (działającej od połowy XVI wieku do końca XVIII wieku) i utworów organowych w wykonaniu grupy Królewskich Rorantystów. Staroruskie melodie cerkiewne zagra 21 sierpnia w Bazylice oo. Dominikanów zespół Sirin pod dyrygenturą Andrieja Kotowa.
23 sierpnia w Synagodze Tempel będzie miała miejsce prezentacja utworów nagrodzonych w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego. Również w Synagodze Tempel nastąpi światowe prawykonanie utworu "Postcards From Beyond" skomponowanego przez rumuńskiego muzyka Aleksandra Balanascu z okazji 70. rocznicy śmierci Janusza Korczaka. Kompozycję zaprezentuje 27 sierpnia Kwartet Balanescu z Rumunii w towarzystwie Chóru Polskiego Radia.
Festiwal Muzyka w Starym Krakowie zakończy 31 sierpnia koncert Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, a także wykonanie utworów Karola Szymanowskiego oraz Igora Strawińskiego w Kościele św. św. Piotra i Pawła. Więcej informacji na www.mwsk.pl .
Skomentuj artykuł