Gossip wystąpi na "Jarocin Festiwal 2010"

Gossip wystąpi na "Jarocin Festiwal 2010"
Muzyka Gossip to mieszanka soul, gospel, rocka, funk, disco, punk, pasji i rebelii (fot. myspace.com)
PAP / wab

Amerykańska formacja Gossip jest pierwszym potwierdzonym zespołem, który wystąpi na 30. "Jarocin Festiwal 2010" w Jarocinie (Wielkopolska). Impreza odbędzie się w połowie lipca.

- Zespół kierowany przez zjawiskową Beth Ditto, Gossip uświetni jubileuszową edycję festiwalu - poinformował w poniedziałek Tomasz Waśko z poznańskiej Agencji Go Ahead, która jest organizatorem jarocińskich koncertów.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że tegoroczna impreza będzie z jednej strony hołdem złożonym dawnym festiwalom, a z drugiej - fascynującą prezentacją tego, co świeże i ważne na polskiej i zagranicznej scenie rockowej. - Wystąpią artyści ważni dla historii Jarocina - zapowiedział.

Według organizatorów, Gossip doskonale wpisuje się w dążenia festiwalu do prezentacji aktualnych, najważniejszych zjawisk światowej alternatywy. - Ten niezwykle popularny i szanowany przez muzycznych krytyków zespół zagrał w listopadzie ubiegłego roku w warszawskim Palladium, a jego występ został uznany za najważniejsze wydarzenie koncertowe 2009 roku - podkreślają organizatorzy Jarocina.

Muzyka Gossip to mieszanka soul, gospel, rocka, funk, disco, punk, pasji i rebelii. Brytyjski magazyn NME określił tę formację jako "najlepszy punk-rockowo-dyskotekowo-soulowy zespół na tej planecie". Nowy krążek Gossip, który ukazał się w 2009 r., wyprodukował legendarny Rick Rubin, znany ze współpracy z takimi artystami jak Beastie Boys, Metallica, Johnny Cash.

Historię jarocińskich rockowisk rozpoczęły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków i zespół Anawa jako gwiazdę. W 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych. Ostatni z nich odbył się w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę przywrócono dopiero w 2005 r.

Pierwsze kroki w Jarocinie stawiały i odnosiły pierwsze sukcesy takie zespoły jak Dżem i TSA. Z festiwalem związane były m.in. Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Siekiera, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane koncerty dała Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski. Jarocin ma swoją wielką legendę, jakiej nie ma żaden inny rockowy festiwal w Polsce. Ma jednocześnie wciąż ambitne plany, by tę legendę dalej tworzyć - zapewniają organizatorzy. Według nich "mit Jarocina nadal trwa".

Z okazji jubileuszu władze Jarocina planują wydanie rocznicowych albumów, książek, odnalezionych płyt z koncertami z lat 80. oraz zorganizowanie wielkiej wystawy o 30 edycjach imprezy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gossip wystąpi na "Jarocin Festiwal 2010"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.