II. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Me.Ba

PAP / slo

Jeden z najważniejszych polskich jazzmanów Zbigniew Namysłowski i amerykański saksofonista Steve Potts - to gwiazdy tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Me.Ba, który rozpocznie się 11 maja br. w Szczecinie.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Szczecinie Sylwester Ostrowski ze Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa powiedział, "Festiwal to wydarzenie artystyczne promujące jazz krajów basenów mórz: śródziemnego i bałtyckiego.

Nazwa festiwalu Me.Ba to skrót od Mediterranean i Bałtyk - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Szczecinie Sylwester Ostrowski ze Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa.

Jak dodał Ostrowski, Szczecin ma doskonałe kontakty z włoskim regionem Apulia i miastem Bari i z muzykami z tamtych stron. - W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pierwszy festiwal Me.Ba. Gościliśmy muzyków z Włoch, saksofonistę Roberto Ottaviano, który jest także dyrektorem Wydziału Jazzu Konserwatorium Muzycznego w Bari i wspaniałych polskich muzyków. Przedsięwzięcia się udało, chcemy je dalej rozwijać. W tym roku mamy jego drugą edycję. Poszerzamy listę zaproszonych o zespoły ze Skandynawii i renomowanych artystów amerykańskich - mówił Ostrowski.

Szczecin i miasto Bari, jak również region Apulia i zachodniopomorskie, współpracują na oficjalnej stopie miast i regionów partnerskich. Od 2007 r. muzycy skupieni w szczecińskim Stowarzyszeniu Orkiestra Jazzowa współpracują z włoskimi jazzmanami z zaprzyjaźnionego regionu.

Podczas drugiej edycji Me.Ba wystąpi Kasper Tom Christiansen Quartet złożony z jazzmanów z Kopenhagi i Odense, z którymi wystąpi pochodzący ze Szczecina saksofonista Tomasz Licak. Włoską scenę reprezentować będzie zespół pianisty Gianni Lenoci, który jest dyrektorem Narodowego Konserwatorium Muzycznego we włoskim Monopoli. Jest to kolejna uczelnia artystyczna z regionu Apulia, z którą współpracuje środowisko jazzowe.

Z zespołem wystąpi również saksofonista Steve Potts. Polską scenę reprezentować będzie szczecińska wokalistka Jolanta Szczepaniak oraz pianistka Joanna Gajda - wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Festiwal zakończy 20 maja br. koncert Zbigniewa Namysłowskiego z zespołem.

W 2011 r. podczas pierwszej edycji festiwalu wystąpił wspomniany już saksofonista Roberto Ottaviano oraz szczecińscy jazzmani z kwintetu Sylwestra Ostrowskiego wraz z trębaczem Piotrem Wojtasikiem. Koncertował również włoski perkusista Enzo Lanzo i wystąpiła wokalistka Anna Serafińska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

II. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Me.Ba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.