Jan Garbarek & Hilliard Ensemble - ostatnie koncerty

Jan Garbarek & Hilliard Ensemble - ostatnie koncerty
W ciągu ostatnich dwudziestu lat Garbarek i The Hilliard Ensemble dali razem setki koncertów w salach koncertowych i kościołach na całym świecie
6 lat temu
Inf. prasowa

Kiedy Hilliard Ensemble i Jan Garbarek spotkali się w klasztorze Świętego Gerolda w austriackich górach, nie mogli wiedzieć, dokąd zaprowadzi ich eksperyment inspirowany Officium Defunctorum z Morales jak i tego, że odbije się on tak szerokim echem w muzycznym świecie.

I choć projekt wydawał się, przynajmniej na papierze, predestynowany do tego, aby obrazić poczucie przyzwoitości dwóch grup purystów - strażników "autentyczności" Muzyki Dawnej oraz obrońców tradycji jazzowej - nagranie zostało niemalże natychmiast okrzyknięte przez prasę artystycznym triumfem.

- Wiele razy w trakcie mojej kariery współpracowałem z  wykonawcami, pochodzącymi z różnych kultur. Moją współpracę z Hilliard Ensemble też tak traktuję. Jeżeli nie jest to inna kultura w rozumieniu geograficznym, to na pewno jest nią w sensie czasu. Myślę, że w  naszych najlepszych chwilach udało nam się stworzyć coś nowego, coś czego jeszcze nie słyszano. Powołaliśmy do życia rzecz, której nie było tu wcześniej - mówi Jan Garbarek.

Niemal niespostrzeżenie saksofon sopranowy Garbarka wkrada się w górne linie kontratenora Davida James'a, znosząc bariery pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną, pomiędzy sacrum i  profanum, między starożytnym i współczesnym. Improwizacje norweskiego muzyka ze śpiewakami Hilliarda zaliczają się do jego najistotniejszych i najbardziej skoncentrowanych prac. Każdy ton został stworzony, by coś znaczyć.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Garbarek i The Hilliard Ensemble dali razem setki koncertów w salach koncertowych i kościołach na całym świecie, a muzyka zmieniała się wraz z repertuarem. Wiele utworów zostało dodanych, większość z wpływami z Europy Wschodniej. Wolność, którą Grabarek zwyczajowo przyjmuje z muzyką, ośmieliła muzyków Hilliarda do podjęcia ryzyka zarówno w kwestii doboru materiału jak i jego obróbki.

Jaki jest efekt tej współpracy, która zachwyciła tak wielu ludzi na całym świecie? Będzie się można o tych przekonać na ostatnich koncertach w Polsce 5, 6 i 7 czerwca (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) - koncertach, którymi muzycy pożegnają się ze swą wierczną publicznością, umożliwiając jej po raz ostatni zanurzyć sie w anielskich dźwiękach ciszy.

05.06.2014 | Gdańsk Oliwa | godzina 21.00
Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5
80-330 Gdańsk

Miejsca siedzące nienumerowane: 130 pln
Miejsca stojące: 60 pln

_________________________________

06.06.2014 | Warszawa | godzina 21.00
Kościół oo. Dominikanów na Służewie
Klasztor św. Józefa
Ojcowie Dominikanie

ul. Dominikańska 2,
02-741 Warszawa

Miejsca siedzące nienumerowane: 120 pln
Chór 60 pln
Miejsca stojące 35 pln

Bilety do nabycia pod adresem bilety@paradam.pl oraz www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Garbarek & Hilliard Ensemble - ostatnie koncerty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.