Jutro rusza VIII Festiwal Chopiniana

Jutro rusza VIII Festiwal Chopiniana
Festiwal rozpocznie się w piątek 23 lipca koncertem na dziedzińcu UW
PAP / zylka

Przez trzy dni na terenie Uniwersytetu Warszawskiego rozbrzmiewać będzie muzyka Chopina w ramach VIII edycji Festiwalu Chopiniana. Uwieńczeniem imprezy będzie koncert w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Festiwal rozpocznie się w piątek 23 lipca koncertem na dziedzińcu Uniwersytetu, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane utwory kompozytora w awangardowych, jazzowych aranżacjach. W koncercie weźmie udział m.in. Nahorny Sextet z Włodzimierzem Nahornym przy fortepianie i Dorota Miśkiewicz, która zagra na skrzypcach i zaśpiewa.

Jednym z najciekawszych wydarzeń imprezy ma być "Symfollies" - nietypowa prezentacja, skierowana do najmłodszych, stanowiąca połączenie koncertu i filmu animowanego, która zostanie zaprezentowana 24 lipca. Kreskówka opowiada o rodzinie instrumentów smyczkowych, które mieszkają w magicznym kraju o nazwie Symfollies i przeżywają zabawne przygody. Podczas koncertu muzycy zagrają utwory Chopina, Schuberta, Czajkowskiego i Rossiniego. Imprezę poprowadzi aktorka Maria Konarowska. Celem prezentacji jest zapoznanie dzieci i ich rodziców z muzyką klasyczną w przyjemny i przystępny sposób.

Chopiniana nie jest jednak imprezą o charakterze wyłącznie muzycznym - podczas poprzednich edycji miały miejsce m.in. spektakle teatralne, wieczory kabaretowe oraz pokazy mody inspirowane muzyką kompozytora.

Wydarzenia artystyczne organizowane w ramach Chopinianów odbywają się zawsze w miejscach związanych z życiem i twórczością artysty, np. w Belwederze, gdzie Chopin grywał wielkiemu księciu Konstantemu czy Kościele św. Trójcy na Powiślu, w którym muzyk dał koncert przed carem Aleksandrem. Kolejne edycje Festiwalu mają utrwalić wizerunek kompozytora mocno związanego z Warszawą.

DEON.PL POLECA

W tym roku impreza odbędzie się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie mieściło się Liceum Warszawskie, którego Chopin był uczniem. Tam też w latach 1818-1827 mieszkała rodzina kompozytora, a po śmierci najmłodszej jego siostry, Emilii, Chopinowie przeprowadzili się do Pałacu Czapskich, naprzeciwko dzisiejszego Uniwersytetu, gdzie obecnie mieści się Akademia Sztuk Pięknych.

Koncert finałowy odbędzie się także w symbolicznym miejscu - w kościele św. Krzyża w Warszawie, w którym spoczywa serce artysty. Zabrzmią wówczas utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę: Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22, Koncert f-moll op. 21 oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13, w wykonaniu The Pest County Symphonic Orchestra z Węgier pod batutą Tibora Noseda oraz pianistów: Pawła Kowalskiego, Węgra Endre Hegeduesa i Słowaka Tomasa Nemeca.

W Festiwalu biorą udział nie tylko muzycy klasyczni, ale także gwiazdy muzyki rozrywkowej. W poprzednich latach w imprezie uczestniczyli m.in. Agnieszka Duczmal wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Katarzyna Groniec, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdzer i Joanna Trzepiecińska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jutro rusza VIII Festiwal Chopiniana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.