Kiedy i gdzie wlazł kotek na płotek?

Kiedy i gdzie wlazł kotek na płotek?
(fot. photosteve101 / flickr.com)
PAP / drr

Blisko 5,5 tys. publikacji muzycznych, w tym ponad 4 tys. druków muzycznych i ponad tysiąc rękopisów z Biblioteki Jagiellońskiej zdigitalizowała i opracowała Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie. Utwory są wirtualnie dostępne dla czytelników.

- Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki daje pełną i autoryzowaną informację o utworze i jego autorze. Ponadto przeprowadzamy różne śledztwa muzyczne, np. gdzie i kiedy powstała piosenka "Wlazł kotek na płotek". Rozwiązujemy zawiłości wynikające z nieporozumień typu kto jest autorem pieśni "Góralu czy ci nie żal". Wszyscy myśleli, że napisał ją góral, tymczasem twórcą jest ceper z Krakowa - mówi pomysłodawca i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.

Wirtualnie wypożyczane utwory są zabezpieczone przed piractwem. System internetowy, jakim dysponuje krakowska biblioteka cyfrowa, nie pozwala skopiować utworu m.in. dzięki znakom wodnym.

Biblioteka jest wyposażona w nowoczesną czytelnię, w której mieszczą się trzy stanowiska komputerowe z dostępem do wszystkich elektronicznych zasobów Biblioteki Polskiej Piosenki oraz w stoisko odsłuchowe do odtwarzania nagrań audio. Można też przyjść osobiście do budynku biblioteki i skorzystać z jej tradycyjnych zbiorów tj. książek, czasopism, druków muzycznych w wersji papierowej.

Wirtualne udostępnienie publikacji muzycznych było możliwe dzięki współpracy Biblioteki Piosenki Polskiej z Biblioteką Jagiellońską. Zadowolenie z digitalizacji druków i rękopisów muzycznych wyraził we wtorek dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk, który wyjaśniał, że cyfryzacja służy ratowaniu treści cennych publikacji.

DEON.PL POLECA

Obecnie Biblioteka Jagiellońska digitalizuje głównie czasopisma XIX i XX-wieczne, ponieważ są one na papierze kwaśnym, ulegającym zniszczeniu. Ponadto - jak powiedział - biblioteka cyfryzuje - skarby narodowe, takie jak np. rękopis Kopernika. - Nie zdążymy wszystkiego odkwasić, mimo że mamy linię do masowego odkwaszania książek. Jest to wyścig z czasem - przyznał Pietrzyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiedy i gdzie wlazł kotek na płotek?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.