Koncert finałowy festiwalu muzyki dawnej

Koncert finałowy festiwalu muzyki dawnej
(fot. festiwal.jaroslaw.pl)
PAP / mh

Oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Haendla zabrzmi w sobotę wieczorem na koncercie finałowym XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu (Podkarpackie).

Przed festiwalową publicznością w bazylice Matki Bożej Bolesnej wystąpią soliści: Maria Skiba (sopran), Petra Noskaiova (alt), Jaroslav Brezina (tenor) i Sebastian Szumski (bas), a także Chór Festiwalowy, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Barokowa Orkiestra Wyszehradzka. Całością dyrygować będzie Robert Hugo.

DEON.PL POLECA

Rzeczniczka festiwalu Marzena Mikosz wyjaśniła, że Chór Festiwalowy, utworzony podczas imprezy z jej uczestników, przygotowywał się do koncertu finałowego na warsztatach prowadzonych przez Roberta Hugo. Chór tworzy około 80 osób, które przez cały czas trwania festiwalu ćwiczyły wykonanie fragmentów oratorium. Główne partie wokalne w czasie koncertu wykonają soliści i chór politechniki.

Oficjalne zakończenie festiwalu nastąpi w niedzielę przed południem, podczas mszy gregoriańskiej.

W festiwalu, który rozpoczął się w minioną niedzielę, bierze udział kilkudziesięciu artystów z kilku krajów. W programie imprezy znalazła się m.in. XVIII-wieczna muzyka poświęcona muzycznym epitafiom w wykonaniu laureata nagrody Grammy - Jordiego Savalla z Hiszpanii, projekt muzyczno-teatralnego "Ore plangamo de lu Siniore" będący najstarszą włoską pasją ludową, oraz "Panichida" czyli bizantyjskie nabożeństwo za dusze zmarłych.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Stowarzyszenie koncentruje się na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koncert finałowy festiwalu muzyki dawnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.