Kraków: startuje Festiwal Misteria Paschalia
Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha zabrzmi w wielkanocny wieczór w Filharmonii Krakowskiej. Utwór zagra Marc Minkowski i jego orkiestra Les Musiciens du Louvre-Grenoble. Ważnym wydarzeniem festiwalu była poruszająca muzyka do niemego filmu „Męczeństwo Joanny d’Arc, którą można było usłyszeć w Wielką Sobotę w Operze Krakowskiej. Festiwal zakończy jutro koncert, podczas którego będzie można wysłuchać znanych arii Antonia Vivaldiego.
„Od tego roku festiwal jest realizowany w trzech odsłonach: Mainstream, Debuts i Trance” – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. Jak dodał, przygotowano także dwa nowe projekty. W ramach części Trance - Adran Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp zaprezentowali poruszającą muzykę do niemego filmu "Męczeństwo Joanny d’Arc", a w części Debuts - muzycy z Bazylei z zespołu La Morra przedstawili przygotowany specjalnie na Festiwal program „Lacrime di Leo” - sekretna muzyka papieża Leona X.
„Ważnym wydarzeniem festiwalu jest występ Les Musiciens du Louvre-Grenoble pod dyrekcją Marca Minkowskiego, który w Niedzielę Wielkanocną zaprezentuje Wielką Mszę h-moll Johanna Sebastiana Bacha” – uważa Filip Berkowicz.
W Kopalni Soli w Wieliczce w Wielką Sobotę zadebiutowała grupa muzyków z Bazylei „La Morra”. Podczas występu artyści zaprezentowali muzykę renesansu z czasów papieża Leona X.
Natomiast w Operze Krakowskiej w Wielką Sobotę można było usłyszeć muzykę do niemego filmu „Męczeństwo Joanny D’Arc” Carla Theodora Dreyera z 1928 r. w oprawie muzycznej Adriana Utley’a z Portishead i Willa Gregory’ego z grupy Goldfrapp. Muzykom towarzyszył zespół Capelli Cracoviensis oraz grupa wokalna Octava Ensemble.
Finałowy koncert festiwalu odbędzie się w wielkanocny poniedziałek o godz. 20 w Filharmonii Krakowskiej. Wystąpi formacja Accademia Bizantina pod dyrekcją Ottavia Dantone oraz argentyńska sopranistka Veronica Cangemi. W programie operowe arie i koncerty Antonia Vivaldiego.
Festiwal „Misteria Paschalia” odbywa się w Krakowie po raz ósmy. Jest to wydarzenie, które tradycyjnie wpisuje się w atmosferę Wielkiego Tygodnia, jest również wyjątkową okazją do świętowania Triduum Paschalnego i przeżycia świąt wielkanocnych.
Wydarzenie jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. W Krakowie co roku spotykają się najwybitniejsi artyści i przedstawiciele interpretacji barokowej, prezentując utwory przygotowane specjalnie na tę okazję.
Skomentuj artykuł