Krakowska uczelnia stworzyła nową aranżację znanej kolędy [WIDEO]

Krakowska uczelnia stworzyła nową aranżację znanej kolędy [WIDEO]
(fot. Akademia Ignatianum w Krakowie / youtube.com)
Akademia Ignatianum w Krakowie / Łukasz Sośniak SJ / youtube.com / pk

Studenci Akademii Ignatianum nagrali świąteczny teledysk, który wprowadzi cię w klimat Bożego Narodzenia.

Akademia Ignatianum każdego roku publikuje w internecie życzenia świąteczne w formie filmu. W te święta jezuicka uczelnia opracowała nową aranżację tradycyjnej kolędy "Bóg się rodzi".

Poruszająca kolęda Apostoła Indian>>

W teledysku wystąpili m.in. studenci uczelni - świeccy i duchowni - którzy w swojej codzienności i problemach dostrzegają tajemnicze światło, zwiastujące narodzenie Jezusa Chrystusa.

DEON.PL POLECA

Chłopak siedzący na przystanku przegląda Internet. Wyraźnie widać napis na wiacie przystankowej: "Lubicz". Niedaleko znajduje się browar z tradycjami sięgającymi pierwszej połowy XIX wieku. Widać o tej porze zamknięty, bo młody mężczyzna zniechęcony szuka miejsca, gdzie mógłby się zabawić, zapomnieć o problemach - na ekranie jego telefonu widać, że próbuje zlokalizować nocny sklep z alkoholem - przeszukuje strony w poszukiwaniu takiego miejsca. Wtedy, zupełnie niespodziewanie, pojawia się światło - symbol spotkania z Tym, na którego blask czekali królowie. Młodzieniec zapomina o zabawie - odnajduje pokój.

W tym klimacie utrzymany jest klip do kolędy "Bóg się rodzi", wyprodukowany przez Akademię Ignatianum. Autorzy próbują w nim pokazać kontrasty jakie zawarte są w tekście pieśni. My - kiepscy, kłótliwi, zajęci sobą; On - dobry i miłosierny. Czy uda nam się spotkać? Okazuje się, że tak - to właśnie Bóg wychodzi z inicjatywą, daje nam szansę na relację z sobą, otacza nas swoim światłem i miłością. Przychodzi do nas i przemienia nasze życie, a my - w odpowiedzi na jego wezwanie - we wspólnocie wyciągamy do Niego ręce. Dzięki Niemu nasze życie ulega zmianie i stajemy się lepsi.

Tekst "Pieśni o Narodzeniu Pańskim", popularnie znanej jako "Bóg się rodzi", autorstwa Franciszka Karpińskiego, to zdecydowanie królowa polskich kolęd. Składa się z łańcucha oksymoronów (np. "ogień krzepnie, blask ciemnieje"), który ma za zadanie podkreślić potęgę cudu, który zdarzył się w betlejemskiej stajence. To pieśń głęboko zakorzeniona w Ewangelii i wyjątkowo wartościowa poetycko. Przez stulecia śpiewano ją na różne melodie, dziś najczęściej wykonuje się ją na melodię poloneza, którego autorstwo przypisuje się Karolowi Kurpińskiemu.

Produkcja: Biuro Promocji Akademii Ignatianum w Krakowie

Scenariusz: Grzegorz Juziak

Reżyseria: Jędrzej Niestrój

Zdjęcia: Przemysław Molik

Montaż: Grzegorz Juziak

Tekst: Franciszek Karpiński

Muzyka: tradycyjna

Mateusz Frankiewicz - aranżacja i produkcja muzyczna, kontrabas, wokal, synths

Jacek Długosz - gitara, aranżacja

Wiktoria Nazarian - wokal

Maciej Kita - wokal

Mateusz Chmiel - klarnet

Dawid Czernik - skrzypce

Mateusz Hulbój - mix/master

Nagrań dokonano w Melody Dealers Studio

Koordynacja: Dominik Dubiel SJ

Wystąpili: Maryja: Aleksandra Warchał Józef: Krzysztof Dzieńkowski SJ oraz Filip Bęben SJ, Katarzyna Bogacz, Michelle Broś, Iwona Bruzda, Bartłomiej Brzóska SJ, Cyprian Halek, Magdalena Jonkisz, Marta Jurkowska, Tomasz Konturek, Elżbieta Kucharska, Sebastian Marszałek, Jolanta Poznańska, Katarzyna Seratowicz, Igor Solarz, scholastycy Kolegium Krakowskiego

Pomoc na planie: Łukasz Sośniak SJ, Biuro Promocji Akademii Ignatianum

Podziękowania: dla Braci Mniejszych Konwentualnych za wypożyczenie strojów oraz dla wszystkich, którzy wnieśli wkład w realizację kolędy

Sponsor: IGNATIANUM AMERICA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wysogląd SJ

Komiks K.O.S.T.K.A jest opowieścią o Stanisławie Kostce i jego bracie Pawle. Dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny,...

Skomentuj artykuł

Krakowska uczelnia stworzyła nową aranżację znanej kolędy [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.