Legendarny Ennio Morricone kończy 85 lat

Legendarny Ennio Morricone kończy 85 lat
(fot.youtube.com)
Sylwia Wysocka / PAP / slo

Legendarny kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone kończy w niedzielę 85 lat. Autor muzyki do około 500 filmów spędzi jubileusz w trasie koncertowej. Tuż przed urodzinami Maestro zapowiedziano na przyszły rok jego następne tournee, tym razem w USA.

Swoje pierwsze utwory urodzony w 1928 roku w Rzymie Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym. Ukończył je w rekordowo krótkim czasie.

Swą karierę zaczął grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował też pieśni i piosenki. Pisał również muzykę, którą swoim nazwiskiem firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy.

W 1961 roku napisał muzykę do pierwszego filmu, "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem "spaghetti westernów" Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność.

Jego dziełem jest muzyka do takich filmów, jak "Za garść dolarów" , "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Pier Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe.

Skomponował także ścieżkę filmową do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, które nakręcił Giacomo Battiatio.

W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości; w zgodnej opinii włoskich krytyków - zdecydowanie za późno. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany jako autor najsłynniejszych ścieżek filmowych świata, ale nigdy nie dostał wówczas statuetki Akademii.

Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo o terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II.

Pracuje niestrudzenie jako dyrygent prowadząc orkiestrę w największych salach koncertowych świata.

Jako kompozytor i aranżer współpracował z wieloma włoskimi piosenkarzami, a także z takimi gwiazdami jak Paul Anka, Mireille Mathieu i Demis Roussos oraz z zespołem Pet Shop Boys.

W ciągu blisko 70 lat pracy artystycznej Morricone sprzedał około 70 milionów płyt.

W październiku tego roku skomponował poruszający utwór dedykowany ponad 260 ofiarom katastrofy statku z uchodźcami koło wyspy Lampedusa.

"Kiedyś - przyznał niedawno w związku ze swym jubileuszem - pisałem jednocześnie muzykę do 3-4 filmów. Teraz pracuję już mniej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Legendarny Ennio Morricone kończy 85 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.