Londyn: "Maraton chopinowski" na Igrzyskach

Londyn: "Maraton chopinowski" na Igrzyskach
(fot. EPA/ORESTIS PANAGIOUTOU)
PAP / im

Podczas "Maratonu chopinowskiego" publiczność Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie będzie mogła usłyszeć utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu polskich pianistów, Pawła Wakarecego i Marcina Koziaka. Koncert odbędzie się we wtorek w londyńskiej Cadogan Hall.

Na scenie Wakarecy i Koziak, uczestnicy 16. Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zaprezentują kompozycje Fryderyka Chopina, m.in.: Poloneza A-dur, Poloneza As-dur, Etiudę "Rewolucyjną" i mazurki. "Maraton chopinowski" jest jedną z kulturalnych imprez towarzyszących zmaganiom sportowym w ramach XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Na wtorkowy koncert zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Słuchacze otrzymają okolicznościowe znaczki pocztowe wyemitowane z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie przez Pocztę Polską.

Honorowy patronat nad "Maratonem chopinowskim" objęła pierwsza dama Anna Komorowska, która zapowiedziała udział w koncercie. Patronat medialny ma Polska Agencja Prasowa.

DEON.PL POLECA

"Maraton chopinowski" w Londynie zorganizowało Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Jego dyrektor Andrzej Giza uważa, że sport i muzykę wiele łączy. "Mało kto pamięta, że pierwsze olimpijskie złoto dla Polski po drugiej wojnie światowej przypadło kompozytorowi Zbigniewowi Turskiemu" - przypomniał.

Kompozytor otrzymał złoty medal w 1948 r. w Olimpijskim Konkursie Kultury i Sztuki, towarzyszącym XIV Igrzyskom Olimpijskim w Londynie. Konkurs, organizowany regularnie od olimpiady w Sztokholmie w 1912 r., odbył się w Londynie po raz ostatni. Giza jest zdania, że "idea, by nowożytne igrzyska dawały świadectwo zarówno fizycznemu, jak i duchowemu wymiarowi współczesnego człowieka, znalazła swoje zwieńczenie w nagrodzonej +Symfonii olimpijskiej+ polskiego kompozytora".

Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena zorganizowało koncert we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Stowarzyszenie zajmuje się promocją polskiej muzyki za granicą oraz organizacją dorocznego Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Jego prezesem jest Elżbieta Penderecka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Londyn: "Maraton chopinowski" na Igrzyskach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.