Muzyczny hit ze słowami Ignacego Loyoli

Muzyczny hit ze słowami Ignacego Loyoli
(fot. youtube.com)

Jezuita i muzyk. Od zawsze zakochany w muzyce, od lat zainspirowany duchowością św. Ignacego z Loyoli. Dominik Dubiel SJ postanowił połączyć swoje pasje, pomysłem zaraził innych i tak powstał niesamowity utwór "Take and receive" ("Zabierz Panie i przyjmij").

Posłuchajcie sami:

DEON.PL POLECA- Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić w końcu coś naprawdę jezuickiego: żeby wypływało z naszej duchowości i do tej duchowości prowadziło. Naturalnie, w pierwszym przebłysku sięgnąłem do Ignacego. Bo św. Ignacy, wbrew pozorom, bardzo kochał muzykę. Kiedy był ciężko chory, prosił nawet o grę na klawikordzie w jego pokoju, bo to przynosiło mu ulgę w cierpieniu. Wobec tej inspiracji, z jednej strony chciałem zrobić coś "dla Ignacego", a z drugiej strony wiedziałem, że to musi być "magis", czyli coś, co przyniesie jakiś pożytek innym ludziom - tak o kulisach powstania utworu opowiada pomysłodawca - Dominik Dubiel SJ.

Zabierz Panie i przyjmij 

Jezuici, zgodnie z myślą Ignacego Loyoli zarażają ludzi duchowością ignacjańską. Wiadomo, że nie każdemu takie przeżywanie bliskości z Bogiem odpowiada, jednak autor utworu wierzy, że dzięki jego dźwiękom słuchający będą mieli okazję poczuć ignacjańskiego Ducha.

Projekt powstał dzięki wsparciu motywujących do działania jezuitów, śpiewających i grających artystów, oraz wszystkich tych, którzy na zaproszenie do projektu odpowiadali stuprocentowym zaangażowaniem.

Kto wziął udział w projekcie?

Aga Musiał śpiewa m.in. w "New Life’m", i "Owcy", współpracuje z "TAU", a w ostatnich latach, nie było chyba ważnego wydarzenia w świecie polskiej muzyki chrześcijańskiej, w którym nie miałby swojego udziału. Piotrek Budniak i Paweł Wszołek - ci, którzy piszą świetną muzykę, prowadzą autorskie projekty jazzowe, są też obecni na scenie chrześcijańskiej. Miki Kubicki, człowiek-orkiestra, jeden z najbardziej obiecujących polskich raperów i producentów; w tym roku wypuścił pierwszy pełny autorski album nakładem Asfalt Records. Maciek Kita gra m.in. w folk-rockowej kapeli "Słowiany". Do tego chórek, złożony z przyjaciół "starych" (z którymi autor pomysłu współpracuje od lat) i nowych, poznanych w Krakowie, dzięki współpracy z Kubą Blycharzem. Wszystko zostało nagrane z jezuickim Studiem "Inigo". Zmiksowaniem zajął się Mateusz "Hulba" Hulbój. Teledysk nakręcił Mateusz Miszczyński we współpracy z Marcinem Jończykiem, czyli duet odpowiedzialny m.in. za klipy niemaGOtu i Małgosi Hutek.

Duchowy background

Pierwszy pilotażowy utwór z "Jesuit Prayers Music Project" to "Take and receive", czyli modlitwa "Zabierz Panie i przyjmij". Ignacy umieścił ją na końcu swoich "Ćwiczeń Duchownych", czyli u kresu miesięcznej drogi, którą przechodzi osoba odprawiająca rekolekcje ignacjańskie.

Chodzi o uświadomienie sobie, że Stwórca nie tylko jest obecny w pewien sposób w swoim stworzeniu, czyli w każdej chwili  życia, ale ciągle "pracuje" w świecie dla dobra ludzi.

Chodzi o odkrycie, że Pan Bóg jest bliski, dobry, że kocha, wspiera i po prostu lubi człowieka. Kiedy się to dostrzeże, trudno odpowiedzieć Panu inaczej, niż uwielbieniem i ofiarowaniem samego siebie Bogu.

Ignacy proponuje zrobić to właśnie w tych słowach:

Zabierz Panie i przyjmij całą wolność moją,

pamięć moją i rozum

i wolę mą całą,

cokolwiek mam i posiadam.

Ty mi to wszystko dałeś - Tobie to Panie oddaję.
Rozporządzaj tym w pełni według Twojej woli.
Daj mi jedynie miłość Twą i łaskę,
albowiem to mi wystarczy.
Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzyczny hit ze słowami Ignacego Loyoli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.