Niedzielne Inspiracje vol. 13 - Dawid Kusz OP

Niedzielne Inspiracje vol. 13 - Dawid Kusz OP
(fot. Lourdes Cristina / flickr.com)
Piotr Żyłka / DEON.pl

Jeśli mamy Adwent, to chodzimy na roraty... albo przynajmniej staramy się to robić. A jeśli mówimy o roratach, to nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych kompozycjach młodego dominikanina z Krakowa. Mówiąc krótko - w dzisiejszych Niedzielnych Inspiracjach polecamy twórczość Dawida Kusza OP.

Jest młodym, niezwykle utalentowanym kompozytorem, którego twórczość obejmuje nie tylko muzykę chóralną, lecz także utwory organowe, symfoniczne, musicalowe, ponadto opracowania melodii tradycyjnych.

W swoim dorobku ma na razie dwie autorskie płyty: "Pieśń o nadziei" i "Witaj Maryjo". Dziś chcemy wam polecić pierwszą z nich.

"Pieśń o nadziei" składa się z kompozycji na chór czterogłosowy z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego, fletu, oboju oraz pozytywu. Spośród zamieszczonych na płycie utworów tylko dwa są aranżacjami tradycyjnych melodii, pozostałe to oryginalne kompozycje autora. Wśród nich Gwiazdo morza głębokiego, Duch Pański nade mną, Zbudź się o śpiący zasługują na szczególną uwagę.

Prezentowane na płycie utwory charakteryzują się tym, że samą harmonię wokalną można traktować jako zamkniętą całość. Urok - inspirowanych muzyką dawną - instrumentacji polega na nadaniu pieśniom charakterystycznej lekkości. Walor estetyczny kompozycji polega między innymi na właściwym zachowaniu proporcji pomiędzy bogactwem melodycznym partii instrumentalnych a głównym tematem samej pieśni. Dzięki temu płyta ujmuje swym muzycznym pięknem również wówczas, gdy słuchamy jej abstrahując od pierwotnego przeznaczenia i funkcji utworów.

Większość z pieśni prezentowanych na płycie jest od lat wykonywana podczas liturgii celebrowanej nie tylko w klasztorach dominikańskich.

Bardzo pozytywne opinie na jej temat wyrazili m.in.: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Jacek Sykulski. My też gorąco polecamy!

1. Gwiazdo morza
2. Duch Pański nade mną
3. Cała ziemio
4. Litania dominikańska
5. Boska Dobroci
6. Zbudź się o Śpiący
7. Chwalcie Pana
8. Boże, Ty nie odmawiasz
9. Sławię Cię Panie

10. Gwiazdo morza głębokiego
11. Kyrie
12. Pieśń o nadziei
13. Sanctus
14. Agnus
15. Tylko w Bogu
16. Hejnał

17. Kyrie
18. Sanctus
19. Agnus

[-02-dawid_kusz_op_-_duch_panski_nade_mna.mp3-]

[-06-dawid_kusz_op_-_zbudz_sie_o_spiacy.mp3-]

[-12-dawid_kusz_op_-_piesn_o_nadzieji.mp3-]

[-15-dawid_kusz_op_-_tylko_w_bogu.mp3-]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niedzielne Inspiracje vol. 13 - Dawid Kusz OP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.