Niedzielne Inspiracje vol. 42 - Arka Noego

Niedzielne Inspiracje vol. 42 - Arka Noego
(fot. arkanoego.pl)
Piotr Żyłka / DEON.pl

Tej grupy nie trzeba nikomu przedstawiać. Chyba nie ma w naszym kraju osoby, która by nie znała naszego dzisiejszego bohatera - czyli Arki Noego.

Zespół powstał w 1999r., gdy z okazji pielgrzymki Jana Pawła II na zamówienie TVP1 powstał teledysk do piosenki "Tato". Utwór stał się wielkim przebojem, a twórcy programu “Ziarno" zasugerowali nagranie kolejnych. Nastąpiło olbrzymie zainteresowanie piosenkami i teledyskami, które były emitowane co tydzień w programie. Wkrótce powstała pierwsza płyta "A GU GU".

Piosenki z płyty "A GU GU", tak jak i z następnych płyt, mówią w niezwykle prosty i przyjazny sposób o rzeczach najważniejszych dla człowieka, rodziny, dla "małych i dużych".

Arkę Noego prowadzi Robert Friedrich - gitarzysta, kompozytor i autor (KNŻ, 2Tm2,3, dawniej Acid Drinkers, Turbo). W zespole gra 8 muzyków (Arka gra tylko na żywo) oraz 12 do 15 dzieci - głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3 i ich przyjaciele. Młodzi wykonawcy śpiewają naturalnie i spontanicznie - nie mają specjalnie szkolonych i ustawianych głosów, nie odbywają regularnych prób.

Zespół jeździ z koncertami po całej Polsce. Co roku daje specjalne koncerty z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, transmitowane później przez Telewizję Polską. Odbył kilka zagranicznych tournée’, w tym do USA.

W styczniu 2001 wystąpił w Auli Pawła VI na Watykanie przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II i tysiącami wiernych podczas wielkiego spotkania dzieci na zakończenie Roku Jubileuszowego, współorganizowanego przez boloński Instytut Antoniano.

Popularność piosenek Arki Noego spowodowała zainteresowanie tą muzyką za granicą Polski, powstały więc obcojęzyczne wersje utworów po niemiecku, hiszpańsku, w języku ukraińskim, i w szwedzkim. Istnieje także przekład na język angielski, przygotowywane jest tłumaczenie na czeski. Istnieją też przekłady na język japoński i języki afrykańskie.

Dziś mają już na swoim koncie 10 albumów. Pod koniec zeszłego roku ukazała się ich najnowsza płyta "Pan Krakers". Jest to wydawnictwo wyjątkowe. Znalazły się na nim przeróbki legendarnych utworów polskiego rocka. Na płycie usłyszymy piosenki Tiltu, Dezertera, Kultu, Armii, Brygady Kryzys, Izraela, Klausa Mitffocha czy Oddziału Zamkniętego. Gorąco polecam!

Arka Noego

1. Runął już ostatni mur (Tilt)
2. Spy­taj mili­cjanta (Dezer­ter)
3. Gaz na uli­cach (Kult)
4. Psalm 125 (Izrael)
5. Nie­zwy­cię­żony (Armia)
6. Ty tylko ty (Bry­gada Kry­zys)
7. Cen­trala (Bry­gada Kry­zys)
8. Powin­ność Kur­du­pelka (Klaus Mitf­foch)
9. Wią­zanka cz.4 (Klaus Mitf­foch)
10. Hor­ror (Oddział Zamknięty)
11. Loko­mo­tywa z ogło­sze­nia (Per­fect)
12. Super Para (L4)
13. Naj­lep­szy na świe­cie (Arka Noego)

I na koniec klip do utworu "Gaz na ulicach" Kultu w wykonaniu Arki Noego. Miłego słuchania i dobrej niedzieli!

POSŁUCHAJ WYKONAWCÓW PREZENTOWANYCH

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niedzielne Inspiracje vol. 42 - Arka Noego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.