Poezja Marleny Zynger dla angielskiej Polonii
Spektakle muzyczne oparte na twórczości polskiej poetki Marleny Zynger, w których udział weźmie również sama autorka, odbędą się w tym tygodniu w Anglii. W środę Zynger wystąpi w Londynie, w czwartek - w Bedford.
- Będą to po części spotkania poetów, ale też spotkania Polaków: ludzi szukających w Londynie pracy, spragnionych kontaktów z innymi, którzy na obczyźnie znaleźli się w podobnej sytuacji - powiedziała Marlena Zynger.
Wiersze i piosenki liryczne Marleny Zynger będą czytane przez autorkę oraz śpiewane przez Jagę Wrońską, której na fortepianie będzie akompaniował Piotr Komorowski. - Udział Jagi Wrońskiej to swego rodzaju eksperyment, nigdy wcześniej razem nie współpracowałyśmy. Jaga ma swoje pomysły, które przekaże w wierszach, również utwory przearanżowane przez Piotra Komorowskiego brzmią w jego wykonaniu niezwykle - stwierdziła poetka.
- Widzowie mogą spodziewać się czegoś zupełnie nowego; choć punktem wyjścia naszego spektaklu jest poezja śpiewana, to jednak przede wszystkim będzie to poezja, a nie piosenka. Widzowie w Londynie mogą być zaskoczeni - mówi Zynger.
Koncerty odbędą się w środę w londyńskim Jazz Cafe POSK i w czwartek w kościele św. Pawła w Bedford. Wśród utworów, które Zynger zaproponuje angielskim widzom znajdą się m.in. "Niemożliwe - bez niego", "Przedwiośnie", "Cieszyć się wiosną, nim przeminie" i "Miłość w Warszawskich Łazienkach".
Koncerty dla angielskiej Polonii to początek współpracy poetki z zagranicznymi środowiskami. Przygotowywane są tłumaczenia jej utworów na język francuski i koncerty we Francji, autorka została również zaproszona do programu wymiany poetów polskich i rosyjskich.
Marlena Zynger to pseudonim Ewy Bartkowiak. Poetka pochodzi z regionu świętokrzyskiego. Wydała tomiki "Nemini vox deneganda. Każdemu wolno mówić" oraz "Czas Śpiewu Kobiety. Odsłona pierwsza". Prace nad drugią częścią "Czasu Śpiewu Kobiety" są obecnie na ukończeniu.
Na podstawie wierszy i piosenek lirycznych powstał spektakl muzyczny, który pokazywano w teatrach w Warszawie, Krakowie czy Zakopanem, m.in. w Forcie Sokolnickiego (2009) Teatrze Żydowskim (podczas V i VI edycji Festiwalu Singera w latach 2008 i 2009), zakopiańskim Teatrze Witkacego (2009), krakowskim Loch Camelot (2009), Teatrze Korez (2011). Jej twórczość prezentowano także na koncertach, m.in. w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (2010), Salonie Poezji w Łazienkach Królewskich (2010), podczas II Festiwalu Piosenki Poetyckiej w Katowicach (2011) oraz w ramach letnich koncertów Radia Kraków (2011). W tym roku poezję Marleny Zynger będzie można usłyszeć m.in. podczas IV edycji Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Warszawie.
Jaga Wrońska to wokalistka występująca m.in. w krakowskim kabarecie Loch Camelot. Śpiewa po polsku, francusku, niemiecku, a także w jidysz i hebrajskim. Współpracuje z polskimi twórcami piosenki estradowej, np. Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym i Andrzejem Zaryckim a także poetami, np. Agnieszką Grochowicz, Elżbietą Zechenter-Spławińską czy Michałem Zabłockim.
Piotr Komorowski przez jedenaście lat dyrygował Warszawską Operą Kameralną. Obecnie zajmuje się tworzeniem muzyki filmowej i ilustracyjnej (m.in. do filmu Łukasza Karwowskiego "Mała wielka miłość" z 2008 roku czy seriali - "Teraz albo nigdy", "Samo Życie", "Magda M").
Skomentuj artykuł