Poważna czy (nie)poważna?

Poważna czy (nie)poważna?
(fot. mitch98000/flickr.com)

Opuszczone jeansy, długa grzywka zasłaniająca oczy i ogromne słuchawki na uszach - tak wygląda stereotyp współczesnego nastolatka. Niestety rzadko na "playliście" młodego człowieka znajduje się katalog z muzyką klasyczną. A szkoda, bo ta rozbudza wyobraźnię - jest inspirująca, bywa także zabawna. Będzie się można o tym przekonać w dniach 17 - 24 września 2011 roku w Zakopanem.

Wtedy to odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" pod hasłem "Moda na Kulturę". Organizatorzy zapraszają nie tylko melomanów, ale również młodzież i zapewniają: muzyka "poważna" wcale nie musi być poważna.

Alfred Tomatis, francuski lekarz zajmujący się wpływem muzyki na człowieka mawiał: Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała. Zgodnie z tymi słowami Festiwal w Zakopanem będzie ucztą muzyczną dla melomanów, ale przede wszystkich dla tych, którzy na co dzień nie mają okazji obcować z tak zwaną "muzyką wysoką". Tegoroczna edycja festiwalu "Muzyka na Szczytach" adresowana jest również do młodego pokolenia. Organizatorzy zapraszają młodzież do wzięcia udziału w widowiskach muzycznych, które udowodnią, że muzyka kameralna także może być modna, inspirująca, a nawet zabawna. Będzie dużo wrażeń: na poważnie i niepoważnie.

Międzynarodowe sławy w Zakopanem

Zobaczyć muzykę na własne oczy

Muzyka na dzisiejsze czasy

Muzyka kameralna jest pewnego rodzaju medytacją i sposobem na wyciszenie się. Może stać się odpowiednim antidotum na chaos, wyścig z czasem i dysharmonię współczesnego świata. Także dla młodych ludzi. Zalewani z każdej strony muzyką popularną, elektronicznymi dźwiękami, stają się oni neutralni, a wręcz leniwi wobec wyborów muzycznych. Brakuje okazji, aby posłuchać opowieści muzycznej kwartetu smyczkowego, czy popisów wokalnych zespołu a cappella.

Czy muzyka poważna może być trendy? Czy Polacy są muzykalnym narodem i czy jest szansa, by pokochali muzykę kameralną? Organizatorzy festiwalu "Muzyka na Szczytach" przekonują, że jest to możliwe, jeśli stworzy się ku temu możliwości. Wszystkich walorów muzyki klasycznej nie sposób wymienić. Może jednak młodzi goście festiwalu przekonają się, że warto w swych odtwarzaczach mp3 stworzyć osobny katalog muzyki poważnej i raz na jakiś czas do niego zaglądnąć…

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - MODA na Kulturę" odbędzie się w dniach 17 - 24 września w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w minionym roku wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocja muzyki polskiej i polskich kompozytorów. Celem festiwalu jest przekonanie ludzi, że moda na muzykę nie przemija, a muzyka poważna może być inspirująca.

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego - Mirosława Kultysheva oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego. Zaplanowano także widowisko poetycko-muzyczne Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza". Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poważna czy (nie)poważna?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.