Rynek cały w skowronkach. 45 lat Skaldów

Rynek cały w skowronkach. 45 lat Skaldów
45 lat zespołu Skaldowie
PAP / drr

Skaldowie od 45 lat są obecni na polskiej scenie muzycznej. W niedzielę na krakowskim Rynku odbędzie się wielki koncert jubileuszowy, na który zespół zaprosił m.in. Jarosława Śmietanę i Stanisława Węglorza. Publiczność usłyszy największe przeboje Skaldów i piosenki z najnowszego albumu "Oddychać i kochać", który ukaże się 9 października.

- Wykonamy także większe formy muzyczne, takie jak suita góralska "Krywaniu, Krywaniu" - mówi Jacek Zieliński. Zespół zaprosił Jarosława Śmietanę i zwycięzcę telewizyjnej "Szansy na sukces" Thomasa Grotto. Z Niemiec ma przyjechać Stanisław Węglorz, który śpiewał ze Skaldami "Nie widzę ciebie w swych marzeniach".

- Zakładając zespół myśleliśmy, że to potrwa dwa-trzy lata, a potem trzeba się będzie zająć muzyką poważną, którą studiowaliśmy. Stało się inaczej niż nam się wydawało i trwa to już 45 lat - mówi Jacek Zieliński. - Spotkania z publicznością, z fanami, którzy cieszą się z naszych koncertów, dają nam radość i kopa do dalszej działalności. Jedynie, co czasem bywa trudne i uciążliwe, to podróże i dojazdy na koncerty - ocenił Zieliński.

Także w październiku ukaże się dwupłytowy album wydany przez Polskie Radio "Z biegiem lat" z rozszerzoną wersją płyty "Zostaw to młodszym", która miała się ukazać w 1981 r. Znajdą się na niej 34, do tej pory niepublikowane nagrania.

DEON.PL POLECA

Skaldowie powstali w Krakowie latem 1965 r. Trzon zespołu, od samego początku, tworzą bracia - Andrzej i Jacek Zielińscy. Oficjalnie zespół zadebiutował na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki w październiku 1965 r., zdobywając pierwsze miejsce za utwór "Moja czarownica" do słów Wiesława Dymnego.

W 1967 r. ukazał się pierwszy album zespołu "Skaldowie", a rok później płyta "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Skaldowie komponowali i aranżowali utwory do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego, Ernesta Brylla, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Tadeusza Śliwiaka, Ewy Lipskiej. Popularność przyniosły im piosenki, które szybko stały się wielkimi przebojami, m.in.: "Cała jesteś w skowronkach", "Medytacje wiejskiego listonosza", "Prześliczna wiolonczelistka", "Z kopyta kulig rwie".

Stan wojenny zastał zespół na tournee w USA. Andrzej Zieliński postanowił zostać w Ameryce, a pozostali muzycy z czasem kolejno wrócili do Polski. Skaldowie przestali istnieć, choć sami muzycy nie przestali grać i występować. W roku 1987 Jacek Zieliński reaktywował zespół.

W 2006 roku Skaldowie zostali odznaczeni medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rynek cały w skowronkach. 45 lat Skaldów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.