Wracają "Wspomnienia pisane dźwiękiem"

Wracają "Wspomnienia pisane dźwiękiem"
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Święto Konstytucji 3 Maja będzie tematem pierwszej audycji wznowionego programu radiowej Jedynki "Wspomnienia pisane dźwiękiem". Dla słuchaczy przygotowano m.in. przemówienie prezydenta Ignacego Mościckiego.

"Wspomnienia pisane dźwiękiem" to audycja Danuty Żelechowskiej, Jana Zagozdy i Tadeusza Sznuka.

Pierwszy program, z tego wznowionego po latach cyklu, zostanie wyemitowany z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W programie znajdą się fragmenty transmisji z obchodów święta 3 Maja nadawanych przez Polskie Radio od początku jego istnienia.

- Wspominamy święta 3 Maja transmitowane przez lata w Polskim Radiu. Danuta Żelechowska przewertowała przedwojenne anteny i tygodniki "Radio i Świat". Odkryliśmy, jakie były programy, jak to się zmieniało na zakrętach historii" - powiedział Jan Zagozda.

Zagozda poinformował także, że w audycji związanej z obchodami święta 3 Maja będzie można usłyszeć m.in. przemówienie prezydenta Ignacego Mościckiego, które przeczyta Tadeusz Sznuk.

- To przemówienie Mościcki wygłosił podczas wręczenia młodzieży szkolnej odbiorników radiowych z okazji święta 3 Maja - powiedział Zagozda. - Będziemy wspominać także jak obchodzono święto 3 Maja tuż po wojnie m.in. w 1946 roku, gdy program zaczynał się pieśnią "Kiedy ranne wstają zorze" - powiedział Zagozda.

Obchody święta Konstytucji 3 Maja zmieniały się wraz ze zmianami historycznymi. - Gdy zaczęły się straszne czasy stalinowskie wszystko przybrało inną formę i treść W 1954 roku puszczono referat o konstytucji Polski Ludowej i audycję dla dzieci "Agata nogą zamiata", a pieśni nadawano tylko radzieckie - powiedział Zagozda i dodał, że program "Wspomnienia pisane dźwiękiem" to też ilustracja zmian, jakie zachodziły przez lata w Polskim Radiu.

W audycji będzie można usłyszeć także, jak obchodzono święta 3 Maja w 1971 roku oraz po 1989 roku.

"Wspomnienia pisane dźwiękiem" poświęcone rocznicy Konstytucji będzie można posłuchać 3 Maja od godziny 21.43 do 21.58.

Audycja emitowana będzie co tydzień. Kolejny odcinek traktuje o odradzaniu się radia po wojnie.

"Wspomnienia pisane dźwiękiem" to program autorstwa Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy. Pierwszy odcinek tej audycji wyemitowano na antenie radiowej Jedynki 27 czerwca 1993 roku. Od tamtego czasu, przez kilka następnych lat, nadano 570 audycji. W 2012 roku, po około siedmiu latach nieobecności, "Wspomnienia pisane dźwiękiem" wracają na antenę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wracają "Wspomnienia pisane dźwiękiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.