Wręczono nagrody muzyczne "Mateusze"

Wręczono nagrody muzyczne "Mateusze"
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / mh

Katarzyna Nosowska i Tomasz Stańko zostali uhonorowani w poniedziałek nagrodami muzycznymi im. Mateusza Święcickiego - "Mateuszami" - przyznawanymi przez radiową Trójkę.

"Mateusze" to nagrody przyznawane przez Akademię Muzyczną Programu 3. Polskiego Radia, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wręczenie nagród odbyło się w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. 
Katarzyna Nosowska, wokalistka zespołu Hey, mająca w dorobku też dokonania solowe, zastała nagrodzona za "kwintesencje muzycznej wrażliwości, łatwość nawiązywania więzi z odbiorcą mimo poruszania niełatwych tematów oraz wyjątkową zdolność wyrażania emocji i mistrzostwo w posługiwaniu się słowem".
"Nie miałam nawet śmiałości marzyć o tym wyróżnieniu, dlatego tym prześliczniej chciałam za nie podziękować" - powiedziała Nosowska odbierając nagrodę. Dziękowała też Programowi Trzeciemu za 20-letnie wsparcie dla wielu rzeczy, które zrobiła w życiu artystycznym. 
Trębacz jazzowy Tomasz Stańko otrzymał "Mateusza" za całokształt twórczości. "Za wybitną muzyczną erudycję, za genialny warsztat artystyczny, rozsławianie polskiego jazzu w świecie oraz za wspieranie młodych muzyków" - brzmiało uzasadnienie. 
"Bardzo dziękuję. Szczególnie jest mi miło (...) bo Trójka to jest taki mój drugi dom, stary dom. Tutaj wiele lat temu nagrywałem wiele razy" - powiedział Stańko.
Nagrodę "Mateusza" przyznano po raz pierwszy w 1987 r., żeby uczcić pamięć jednego z twórców "Trójki" - Matusza Święcickiego. Święcicki był kompozytorem, publicystą i dziennikarzem radiowym, a także pierwszym muzycznym szefem radiowej Trójki (prowadził tam audycję "Mój magnetofon", przekształconą później w "Muzyczną pocztę UKF"). Laureatami pierwszych "Mateuszy" byli Krzysztof Popek i Franciszek Walicki.
W następnych latach wśród laureatów nagród znaleźli się m.in. Basia Trzetrzelewska, Zbigniew Namysłowski, Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Tadeusz Nalepa, Magda Umer, Agnieszka Osiecka, Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Maryla Rodowicz, Lech Janerka. "Super Mateusza" przyznano Czesławowi Niemenowi w 1999 r. i była to ostatnia nagroda w tamtym cyklu.
Nagrody - po ośmiu latach przerwy - przyznano ponownie w 2007 roku. Otrzymali je wówczas jazzowa wokalistka Aga Zaryan i pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Wojciech Karolak. 
Przyznawanie nagród leży w gestii gremium dziennikarzy Trójki - Akademii Muzycznej w składzie: Magda Jethon, Wojciech Mann, Wojciech Ossowski, Jan Chojnacki, Jan Borkowski, Marek Niedźwiecki, Piotr Baron, Piotr Stelmach, Agnieszka Szydłowska, Zofia Sylwin, Barbara Podmiotko, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz i Paweł Sztompke.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wręczono nagrody muzyczne "Mateusze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.