Na Wawelu kolekcja Krystyny Czapskiej

Na Wawelu kolekcja Krystyny Czapskiej
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / mh

Ponad 200 obiektów - obrazy, meble, porcelanę i wyroby rzemiosła artystycznego - podarowane Zamkowi Królewskiemu na Wawelu przez Krystynę Czapską można od wtorku oglądać na wystawie w skrzydle zachodnim zamku.

"Pokazanie publiczności tego daru uważamy za nasz obowiązek" - mówił w poniedziałek dziennikarzom dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski.
Najstarszy z zabytków przekazanych przez Krystynę Czapską do zbiorów wawelskich to pochodząca z drugiej połowy XIV wieku figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wśród prezentowanych eksponatów są m.in. obrazy Alfonsa Karpińskiego, Kazimierza Pochwalskiego i Teodora Axentowicza, rzeźby z brązu i dekoracyjne XIX-wieczne zegary.
W osobnej sali prezentowany jest bogaty zbiór porcelany i szkła. Najcenniejszy z eksponatów to pochodzący z manufaktury w Miśni serwis do gorących napojów złożony z naczyń w kształcie owoców cytryny, zdobionych gałązkami i kwiatami. "To obiekt, który dzięki interwencji konserwatora pana Jana Kosteckiego odzyskał blask i stał się czymś zupełnie wyjątkowym w naszych zbiorach"  - podkreślił dyrektor Ostrowski. Konserwator musiał uzupełnić w tym serwisie ponad 200 ubytków.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć także XIX-wieczne wyroby czeskich hut szkła, m.in. komplet zielonych kieliszków ze szkła uranowego (barwionego tlenkami uranu).
Podarowane obiekty były konserwowane w pracowniach Zamku Królewskiego na Wawelu. Niektóre z nich były już eksponowane we wnętrzach zamkowych, część wzbogaci ekspozycję Zamku w Pieskowej Skale.
Wystawa "Dar Krystyny Czapskiej dla Zamku Królewskiego na Wawelu" potrwa do 17 marca.
Krystyna Czapska (1921-2003) pochodziła z rodziny mieszczańskiej. Jej ojciec Aleksander Turek był doktorem prawa, matka Stanisława z Jaśkiewiczów pochodziła z zamożnej rodziny kupieckiej i w latach 20. ubiegłego wieku prowadziła w Warszawie dobrze prosperujący salon samochodów Forda. Rodzina kupiła kamienicę przy ul. Sławkowskiej w Krakowie, w której po II wojnie światowej Stanisława Turkowa prowadziła antykwariat.
Aleksander Turek zapisał córce, która była z zamiłowania i wykształcenia historykiem sztuki, swoją kolekcję dzieł sztuki, a ona w testamencie przekazała te zbiory Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Pierwsza część daru Krystyny Czapskiej trafiła na Wawel w 2001 r., jeszcze za życia donatorki, druga w 2003 r. jako zapis testamentowy, w którym przekazała kamienicę wraz z wyposażeniem. W sumie Czapska podarowała Wawelowi ponad 2200 obiektów, z czego ponad 1800 ostatecznie wróciło, po ugodzie sądowej, do jej spadkobierców.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Wawelu kolekcja Krystyny Czapskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.