Archeologowie odkryli, co najprawdopodobniej jadł Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy

Archeologowie odkryli, co najprawdopodobniej jadł Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy
aleteia.org / kw

Badania archeologiczne przeprowadzone przez Generoso Urciuoli (Centrum Badań Pietre) oraz Martę Berogno (Muzeum Egipskie w Turynie) zostały zaprezentowane w ich najnowszej publikacji, która mówi o Ostatniej Wieczerzy w nietypowy sposób - badacze skupili się na jadłospisie oraz sposobach konsumpcji.

Ich dochodzenie w sprawie kuchni palestyńskiej w czasach Chrystusa ukazuje, że oprócz niekwaszonego chleba i wina, uczestnicy Ostatniej Wieczerzy jedli najprawdopodobniej również gulasz z fasolą (czulent), mięso jagnięce, tzir, czyli jeden z rodzajów garum - typowego rzymskiego sosu rybnego, oliwki, gorzkie zioła oraz daktyle.

Archeologowie odkryli, co najprawdopodobniej jadł Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy - zdjęcie w treści artykułu

Leonardo da Vinci, fresk Ostatnia wieczerza

DEON.PL POLECA

Materiał zebrany przez badaczy był wystarczający, aby archeolodzy mogli określić, jakie były typowe nawyki żywieniowe w Jerozolimie na początku I wieku. Przykładowo, udowodniono, że Ostatnia Wieczerza nie odbywała się przy zwykłym, prostokątnym stole. "W tym czasie w Palestynie jedzenie podawano na niskich stołach, siedząc na ułożonych na podłodze poduszkach i dywanach" - pisze Urciuoli.

Archeologowie odkryli, co najprawdopodobniej jadł Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy - zdjęcie w treści artykułu nr 1

I oczywiście, zamiast siedzieć po jednej stronie stołu, jak jest to ilustrowane na obrazach, Jezus wraz z apostołami najprawdopodobniej przestrzegali zasad ówczesnej etykiety, według której najważniejsi goście byli po prawej lub po lewej stronie głównej osoby. "Ewangelia według św. Jana podkreśla, że Judasz siedział bardzo blisko Jezusa, prawdopodobnie po jego lewej stronie. Czytamy przecież, że Judasz jadł chleb zamoczony w talerzu Jezusa, zgodnie ze zwyczajem dzielenia się jedzeniem ze wspólnych naczyń" - zauważa Urciuoli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Archeologowie odkryli, co najprawdopodobniej jadł Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.