Będzie piąty ocean na Ziemi? Co o nim wiemy?

Będzie piąty ocean na Ziemi? Co o nim wiemy?
fot. depositphotos.com
2 tygodnie temu

W Światowy Dzień Oceanów prestiżowe pismo National Geographic ogłosiło, że uznaje na świecie piąty ocean - Ocean Południowy. Wcześniej podobną decyzję podjęli uczeni z Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery.

Nowy ocean ma ponad 20 mln kilometrów kwadratowych powierzchni, 72 miliony km sześciennych objętości i średnio 3 m głębokości. Ocean Południowy to wyjątkowe miejsce pełne ekosystemów, które nie występują nigdzie indziej.

Nowy piąty ocean

Amerykańska agencja rządowa na początku roku uznała, że z uwagi na wyjątkowe warunki, które panują na terenie akwenu, można włączyć go do listy czterech innych oceanów, które wyróżniamy dzisiaj na planecie. W ślady za amerykanami poszli redaktorzy "National Geographic", którzy zdecydowali się na uznanie tego terenu za pełnoprawny ocean.

Ocean Południowy rozciąga się od lini brzegowej Antarktydy do 60 równoleznika południowego. Wyjątkowości tego akwenu należy szukać w prądzie oceanicznym, który okala Antarktydę i sprawia, że ekologia tego regionu znacząco wyróżnia się na tle innych oceanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Józef Życiński
49,90 zł

Jak to było „naprawdę”? Czy życie powstało spontanicznie z materii martwej na mocy działania praw fizyki, czy też w momencie zaistnienia życia miała miejsce jakaś „nieciągłość” w funkcjonowaniu praw fizyki? Czy przez tę nieciągłość wdarł...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będzie piąty ocean na Ziemi? Co o nim wiemy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.