Demencję można opóźnić jeśli odpowiednio "trenuje" się mózg seniora

Demencję można opóźnić jeśli odpowiednio "trenuje" się mózg seniora
Zdj.: Ocskay Bence/depositphotos.com
4 miesiące temu
PAP/tkb

Pismo "Neurology" przekazało, że odpowiedni trening mózgu osób po 80. roku życia pomaga opóźnić rozwój demencji aż o około 5 lat - poinformowała PAP.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago (USA) wzięło udział 1978 osób, których średnia wieku wynosiła 80 lat i którzy w momencie rozpoczęcia badań nie mieli demencji. Obserwacje prowadzone były przez średnio siedem lat. Co roku uczestnicy przechodzili testy, pozwalające wykryć ewentualne oznaki otępienia.

Przy rejestracji badani wypełnili kwestionariusze dotyczące częstotliwości m.in. czytania książek, grania w gry planszowe, karty lub układania puzzli w ciągu ostatniego roku. Pytania dotyczyły także poziomu aktywności umysłowej na wcześniejszych etapach życia. Demencję zdiagnozowano u 457 osób w wieku średnio 89 lat. Wśród osób o największym zaangażowaniu w aktywność umysłową (kilka razy w tygodniu) wiek wystąpienia pierwszych objawów otępienia wynosił 94 lata (niezależnie od płci i poziomu wykształcenia).

"Wykazaliśmy, że na szybkość wystąpienia objawów demencji nie wpływało ani wykształcenie uczestników, ani ich aktywność umysłowa na wcześniejszych etapach życia. Znaczenie miała głownie gimnastyka umysłu w późniejszym życiu" - komentuje dr Robert S. Wilson, autor analizy.

"Dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie jest za późno, by zacząć ćwiczyć umysł. Te badania sugerują, że nawet po 80. roku życia można przyczynić się do opóźnienia demencji" - dodaje badacz

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jerzy Szymik
48,30 zł
69,00 zł

Jak myśli geniusz?

Ksiądz Jerzy Szymik, autor słynnej trzytomowej Theologia benedicta, oprowadza czytelników po labiryncie myśli „Mozarta teologii”, jak nazywa Benedykta XVI. Pokazuje, jak misternie w jego osobie i dziele splatają się nitki erudycji, intelektu,...

Skomentuj artykuł

Demencję można opóźnić jeśli odpowiednio "trenuje" się mózg seniora
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.