Jak długo mózg "żyje" po naszej śmierci? Naukowcy sami są zaskoczeni
Naukowcy, którzy chcieli zrozumieć, co dzieje się z ludzką świadomością po śmierci rejestrowali fale mózgowe osób z zatrzymaniem akcji serca. Jak się okazało, mózg wykazuje aktywność jeszcze kilka minut po zatrzymaniu akcji serca.
Badania nad aktywnością mózgu po śmierci
Jak czytamy na rp.pl, "Badacze zaobserwowali aktywność mózgową u umierających pacjentów, która może wyjaśniać takie zjawiskami jak near-death experience, (NDE) - realistyczne wizje, doznania wyjścia poza własne ciało, realistyczny przegląd własnego życia i omamy słuchowe oraz inne doznania".
W badaniu przeprowadzonym przez Sama Parnia, profesora nadzwyczajnego na wydziale medycyny Uniwersytetu Nowojorskiego Langone Health, obserwowano 567 pacjentów poddawanych resuscytacji krążeniowo-oddechowej po zatrzymaniu akcji serca w 25 różnych szpitalach. Większość osób poddanych resuscytacji zmarła.
U niektórych pacjentów zaobserwowano, że epizody podwyższonej świadomości występowały nawet do godziny po zatrzymaniu krążenia. Spośród 53 pacjentów, którym udało się przywrócić życie, 11 opisało poczucie świadomości podczas resuscytacji, a sześciu opisało doświadczenie bliskie śmierci.
Co z mózgiem po śmierci?
Sam Parnia i jego zespół sugerują, że proces przechodzenia od życia do śmierci może spowodować pewien stan rozhamowania (termin używany do opisania braku samokontroli – przyp. red.) w mózgu, który pomaga lepiej zrozumieć nowe aspekty rzeczywistości, w tym głębszą świadomość oraz wszystkie wspomnienia, myśli, intencje i działania wobec innych osób, począwszy od perspektywy moralnej i etycznej.
To odkrycie ma istotne implikacje dla badań nad resuscytacją krążeniowo-oddechową, opieką u schyłku życia oraz badaniami nad ludzką świadomością. - Pacjenci, którzy przeżyli zatrzymanie krążenia konsekwentnie donoszą, że chociaż wydają się być w śpiączce i całkowicie nie reagują, balansując między życiem a śmiercią z ich perspektywy są w pełni przytomni – stwierdził Sam Parnia.
- Ich świadomość jest też podwyższona do poziomu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyli. Ich myśli stają się ostrzejsze i wyraźniejsze niż zwykle – zauważył badacz.
Źródło: rp.pl / tk
Skomentuj artykuł