Jak długo mózg "żyje" po naszej śmierci? Naukowcy sami są zaskoczeni

Jak długo mózg "żyje" po naszej śmierci? Naukowcy sami są zaskoczeni
Z badań naukowców wynika, że mózg wykazuje aktywność jeszcze kilka minut po zatrzymaniu akcji serca (Fot. depositphotos.com)
rp.pl / tk

Naukowcy, którzy chcieli zrozumieć, co dzieje się z ludzką świadomością po śmierci rejestrowali fale mózgowe osób z zatrzymaniem akcji serca. Jak się okazało, mózg wykazuje aktywność jeszcze kilka minut po zatrzymaniu akcji serca.

Badania nad aktywnością mózgu po śmierci

Jak czytamy na rp.pl, "Badacze zaobserwowali aktywność mózgową u umierających pacjentów, która może wyjaśniać takie zjawiskami jak near-death experience, (NDE) - realistyczne wizje, doznania wyjścia poza własne ciało, realistyczny przegląd własnego życia i omamy słuchowe oraz inne doznania".

W badaniu przeprowadzonym przez Sama Parnia, profesora nadzwyczajnego na wydziale medycyny Uniwersytetu Nowojorskiego Langone Health, obserwowano 567 pacjentów poddawanych resuscytacji krążeniowo-oddechowej po zatrzymaniu akcji serca w 25 różnych szpitalach. Większość osób poddanych resuscytacji zmarła.

U niektórych pacjentów zaobserwowano, że epizody podwyższonej świadomości występowały nawet do godziny po zatrzymaniu krążenia. Spośród 53 pacjentów, którym udało się przywrócić życie, 11 opisało poczucie świadomości podczas resuscytacji, a sześciu opisało doświadczenie bliskie śmierci.

Co z mózgiem po śmierci?

Sam Parnia i jego zespół sugerują, że proces przechodzenia od życia do śmierci może spowodować pewien stan rozhamowania (termin używany do opisania braku samokontroli – przyp. red.) w mózgu, który pomaga lepiej zrozumieć nowe aspekty rzeczywistości, w tym głębszą świadomość oraz wszystkie wspomnienia, myśli, intencje i działania wobec innych osób, począwszy od perspektywy moralnej i etycznej.

To odkrycie ma istotne implikacje dla badań nad resuscytacją krążeniowo-oddechową, opieką u schyłku życia oraz badaniami nad ludzką świadomością. - Pacjenci, którzy przeżyli zatrzymanie krążenia konsekwentnie donoszą, że chociaż wydają się być w śpiączce i całkowicie nie reagują, balansując między życiem a śmiercią z ich perspektywy są w pełni przytomni – stwierdził Sam Parnia.

- Ich świadomość jest też podwyższona do poziomu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyli. Ich myśli stają się ostrzejsze i wyraźniejsze niż zwykle – zauważył badacz.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

Jak długo mózg "żyje" po naszej śmierci? Naukowcy sami są zaskoczeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.