Karaiby w ogniu. Kolejny wybuch wulkanu zmusił tysiące ludzi do ewakuacji

Karaiby w ogniu. Kolejny wybuch wulkanu zmusił tysiące ludzi do ewakuacji
fot. PAP/EPA/UWI Seismic Research HANDOUT
1 miesiąc temu
PAP / ml

Śpiący od 1979 roku wulkan zaczął wykazywać aktywność w grudniu, wyrzucając w powietrze parę i dym. Pogarszająca się sytuacja skłoniła premiera do nakazania ewakuacji okolicy.

Wulkan La Soufriere na karaibskiej wyspie Saint Vincent wybuchł w piątek po ponad czterech dekadach braku aktywności, zmuszając do pilnej ewakuacji tysiące mieszkańców archipelagu Małe Antyle.

Śpiący od 1979 roku wulkan zaczął wykazywać aktywność w grudniu, wyrzucając w powietrze parę i dym. Pogarszająca się sytuacja skłoniła premiera Saint Vincent i Grenadyn, Ralpha Gonsalvesa, do nakazania ewakuacji okolicy od późnego czwartku.

fot. PAP/EPA/NOAA HANDOUTfot. PAP/EPA/NOAA HANDOUTRano w piątek wulkan w końcu wybuchł. Popiół i dym pogrążyły obszar w niemal całkowitej ciemności, przesłaniając poranne słońce.

Przy pomocy dwóch statków wycieczkowych ewakuowano 4500 osób mieszkających najbliżej wulkanu. W dalszym ciągu trwa ewakuacja kolejnych mieszkańców na wyspy innych państw Karaibów - Santa Lucię, Grenadę, Barbados i Antiguę.

Najbardziej tragiczna w skutkach erupcja wulkanu La Soufriere miała miejsce w 1902 roku; pochłonęła ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.

W związku z erupcją wulkanu La Soufriere na wyspie St. Vincent władze zarządziły obowiązkową ewakuację mieszkających w pobliżu osób. Blisko 16 tys. ludzi ma opuścić czerwoną strefę i udać się m.in. na wycieczkowce, które przewiozą ich na inne wyspy.

Część osób znajdzie schronienie w ośrodkach na wyspie Saint Vincent, której łączna powierzchnia wynosi 345 km kw. - powiedział reporterom Associated Press Erouscilla Joseph, dyrektor ośrodka badań sejsmicznych na Uniwersytecie Indii Zachodnich (West Indies University).

Występując w czwartek przed kamerami telewizji premier rządu St. Vincent i Grenadyn Ralph Gonsalves zaznaczył, że wstęp na pokład wycieczkowców oraz do zagranicznych ośrodków pomocy będą mieć wyłącznie osoby zaszczepione przeciwko Covid-19.


Do dyspozycji ewakuowanych oddano dwa królewskie statki wycieczkowe (Saint Vincent i Grenadyny wchodzą w skład Commonwealth),
które przybędą do portu w Kingstown w piątek. Mieszkańcy zagrożonych terenów, gdzie obowiązuje najwyższy, "czerwony" stopień zagrożenia alarmowego będą przewożeni na wyspy należące do innych państw Karaibów: Santa Lucię, Grenadę, Barbados i Antiguę.

"Nie wszystko idzie perfekcyjnie, ale, jeśli wszyscy będziemy ze sobą współpracować, to mamy szansę wyjść z tego silniejsi niż kiedykolwiek" - powiedział premier Gonsalves w swym orędziu do narodu. Szef rządu zapewnił, że obywatele nie posiadający paszportów będą przyjmowani do ośrodków w innych krajach na podstawie dowodów, co on sam uzgodnił z przywódcami tych państw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karaiby w ogniu. Kolejny wybuch wulkanu zmusił tysiące ludzi do ewakuacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.