Keratoprotezy, które przywracają wzrok

Keratoprotezy, które przywracają wzrok
Tę operację wykonuje tylko jeden szpital w Polsce. Zdj.: Tlorna/depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP/tkb

Sztuczne rogówki - keratoprotezy, przywróciły wzrok panu Adamowi z Gdańska, który kilka lat temu miał wypadek. Oczy poparzył mu wówczas żrący płyn. Potem był osobą niewidzącą - informuje PAP.

Kilka dni temu zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały - kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, wykonał w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku. W prawym oku keratoprotezę wszczepiono mężczyźnie przed kilkoma laty w Czechach, w Polsce wówczas ta procedura nie była refundowana.

"Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze, zarówno na odległość jak i podczas czytania" – informuje prof. Wylęgała.

To pierwszy pacjent w Polsce z keratoprtezami typu Boston wszczepionymi obuocznie. W Polsce zabiegi te wykonują obecnie tylko specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – informuje uczelnia. Obecnie na operację czeka 60 osób.

"Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny ze Stanów Zjednoczonych" – powiedział dr hab. Dariusz Dobrowolski z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować. Podczas operacji keratoproteza, wykonana z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych, jest umieszczana w tkance rogówkowej.

"To niezmiernie satysfakcjonujący zabieg. Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas" – podkreśla prof. Wylęgała.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
21,45 zł
30,65 zł

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Keratoprotezy, które przywracają wzrok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.