Konkurs na polskie imię dla planetoidy

Konkurs na polskie imię dla planetoidy
MUA odradza również zgłaszanie imion zwierząt domowych i nie pozwala na nazwy o charakterze komercyjnym (fot. PAP - Nauka w Polsce)
Jan Pomierny / PAP - Nauka w Polsce / slo

Planetoida odkryta w 2007 r. przez uczniów ze Szczecina już wkrótce będzie nosiła polska nazwę. W konkursie na imię dla niej mogą wziąć udział wszystkie szkoły w Zachodniopomorskiem. Propozycje można przesyłać do 17 grudnia.

Odnalezione przez nich ciało należy do grupy trojańczyków Jowisza. I choć wybranie nazwy to przywilej zespołu, który odnalazł obiekt, licealiści zdecydowali się nim podzielić z uczniami wszystkich zachodniopomorskich szkół i wybrać nazwę w konkursie.

Wykonane w ten sposób pomiary trafiają do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane m.in. o asteroidach dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Projekt IASC powstał dzięki współpracy instytucji ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej: Hardin-Simmons University, Lawrence Hall of Science (University of California, Berkeley), Astronomical Research Institute, Global Hands-On Universe Association (Portugalia), Sierra Stars Observatory Network i Astrometrica (Austria).

Polskie szkoły uczestniczą w IASC dzięki programowi "Hands-On Universe, Europe", w ramach którego są udostępniane nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, np. program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy. Polskim partnerem obu przedsięwzięć jest portal Astronomia.pl.

DEON.PL POLECA

Wymagania dotyczące nazwy obiektu są ściśle określone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Za jej ostateczną akceptację będzie odpowiadał piętnastoosobowy Komitet ds. nazewnictwa małych ciał niebieskich (ang. Committee for Small-Body Nomenclature) będący częścią IAU. W jego skład wchodzą zawodowi astronomowie z całego świata, którzy zajmują się asteroidami i kometami.

Proponowane nazwy powinny być 16-znakowe lub krótsze (wliczając spacje i znaki interpunkcyjne). Najlepiej, by było to jedno słowo, możliwe do wymówienia w wybranym języku, nie stanowiące obrazy dla kogokolwiek i różniące się od istniejących nazw asteroid lub naturalnych księżyców planet. W przypadku nazwisk osób i nazw wydarzeń o znaczeniu militarnym lub politycznym, propozycje powinny być zgłaszane tylko po upłynięciu stu lat od śmierci danej osoby lub daty wydarzenia.

MUA odradza również zgłaszanie imion zwierząt domowych i nie pozwala na nazwy o charakterze komercyjnym. Zaakceptowane nazwy nabierają mocy w chwili ich publikacji wraz z towarzyszącym uzasadnieniem w "Minor Planet Circulars", wydawanych raz w miesiącu przez Minor Planet Center.

Propozycje nazw, wraz z krótkim uzasadnieniem (objętość nie powinna przekraczać 3 tysięcy znaków) oraz danymi (imię, nazwisko, miejscowość, nazwę i typ szkoły) można nadsyłać do 17 grudnia 2010 roku na adres planetoida.zso7@gmail.com. Ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 17 stycznia 2011 roku na stronie internetowej http://lo13.univ.szczecin.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konkurs na polskie imię dla planetoidy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.