NASA wysłała sondę w kierunku asteroidy Psyche. Jest warta więcej niż wszystkie gospodarki świata

NASA wysłała sondę w kierunku asteroidy Psyche. Jest warta więcej niż wszystkie gospodarki świata
Fot. SpaceX / unsplash.com
money.pl / tk

Agencja kosmiczna NASA wysłała sondę w kierunku asteroidy Psyche, największej znanej asteroidy w Układzie Słonecznym, która jest bogata w metale. Szacuje się, że wartość planetoidy jest większa niż całość światowej gospodarki.

NASA wysłała sondę w kierunku asteroidy Psyche

Statek kosmiczny został wystrzelony w połowie października z kosmodromu im. Johna F. Kennedy'ego w Cape Canaveral na Florydzie przy użyciu rakiety SpaceX Falcon Heavy. Przewiduje się, że pojazd przebędzie trasę wynoszącą 3,5 miliarda kilometrów i dotrze do asteroidy w sierpniu 2029 roku.

Psyche, odkryta w 1852 roku, jest największą z dziewięciu znanych asteroid między orbitą Marsa a Jowisza. Według obserwacji radarowych składa się głównie z metali z domieszką materiału skalistego i ma średnicę wynoszącą około 279 kilometrów w najszerszym miejscu. Jak podaje Reuters, naukowcy uważają, że asteroida jest pozostałością jądra starożytnej protoplanety.

Po przybyciu na asteroidę, sonda ma plan krążyć wokół niej przez 26 miesięcy przeprowadzając skanowanie przy użyciu instrumentów zaprojektowanych do pomiaru grawitacji, właściwości magnetycznych i składu.

Asteroida warta więcej niż wartość całej światowej gospodarki

Przewiduje się, że Psyche jest bogata w żelazo, nikiel, złoto i inne metale, których łączną wartość pieniężną oszacowano na 10 bilionów dolarów. Jeśli takie metale byłyby dostępne na Ziemi, ich wartość przekroczyłaby 100 bilionów dolarów. - To więcej niż wartość całej światowej gospodarki - stwierdziła Lindy Elkins-Tanton, główna naukowiec misji Psyche w rozmowie ze space.com.

Misja nie ma na celu górnictwa kosmicznego. Jej głównym zadaniem jest zrozumienie procesów formowania się planet skalistych, takich jak Ziemia, które wyewoluowały z jąder stopionego metalu.

Wyposażenie naukowe, takie jak spektrometr do pomiaru sygnatur molekularnych promieni gamma i neutronów emitowanych przez atomy na powierzchni asteroidy, pozwoli naukowcom na mapowanie składu chemicznego żelaza w Psyche. Sonda ma okrążyć asteroidę w odległości 64 kilometrów od jej powierzchni i zakończyć swą misję w listopadzie 2031 roku.

Źródło: money.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

NASA wysłała sondę w kierunku asteroidy Psyche. Jest warta więcej niż wszystkie gospodarki świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.