Nowy gatunek żaby odkryto w ... Nowym Jorku

Nowy gatunek żaby odkryto w ... Nowym Jorku
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Choć nowe gatunki zwierząt odkrywane są zwykle w odludnych, egzotycznych miejscach, amerykańskim naukowcom udało się tego dokonać w Nowym Jorku - informuje pismo "Molecular Phylogenetics and Evolution".

Nowy gatunek płaza należy do rodzaju żab leopardowych. W badaniach brali udział naukowcy z University of California, Rutgers University, UC Davis i University of Alabama.

Na trop nowego gatunku wpadł Jeremy Feinberg z Rutgers University w New Jersey. Zauważył on bowiem, że pospolite z pozoru nowojorskie żaby ze Staten Island wydają odgłosy, jakich nie słyszał nigdy wcześniej - zamiast przeciągłego "chrapania", którego się spodziewał, usłyszał krótki, powtarzający się rechot.

Choć wyglądały identycznie, jak inne amerykańskie żaby trawne, analiza genetyczna wykazała, że to nowy gatunek - prawdopodobnie zamieszkujący w przeszłości Manhattan, zwłaszcza okolice Yankees Stadium na Bronksie. Teraz można je znaleźć na Staten Island i w New Jersey.

DEON.PL POLECA

- Niespotykane jest, aby nieodkryty gatunek uchował się tak długo w takim miejscu. Niektóre płazy ciężko odszukać, ale te mocno rzucają się w oczy. To pokazuje, że nawet w największych miastach Stanów Zjednoczonych wciąż czekają na odkrycie nowe i ważne gatunki, które bez ochrony zginą - powiedział prof. Brad Shaffer z University of California.

W całych Stanach Zjednoczonych żyje kilkanaście gatunków żab blisko spokrewnionych z nowo odkrytą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy gatunek żaby odkryto w ... Nowym Jorku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.