Ojciec z córką stworzyli nietypową turbinę wiatrową. Może być zamontowana na dachu

Ojciec z córką stworzyli nietypową turbinę wiatrową. Może być zamontowana na dachu
Fot. depositphotos.com
krosno24.pl / tk

Paweł Kustroń z pomocą swojej córki Mileny zbudował przydomową turbinę wiatrową. Urządzenie pozyskuje energię elektryczną z wiatru, nie wyjadając przy tym hałasu. Maszyna może być przydatna dla gospodarstw domowych.

Pochodzący z Krosna Paweł Kustroń pasję tworzenia wynalazków wyniósł z domu. Jego ojciec Stanisław był głównym konstruktorem pierwszego metalowego szybowca w Polsce.

DEON.PL POLECAMężczyzna postanowił pójść w ślady ojca i zbudował przydomową turbinę wiatrową, którą wystawił w konkursie „Wielkie Wyzwanie – Energia”. Paweł Kustroń wraz z córką Mileną stworzyli drużynę „Wind Busters” i rozpoczęli budowę turbiny, która powstała w zakładzie produkcyjnym w Krośnie.

- Przez pierwsze trzy miesiące tworzyliśmy rozmaite modele i badaliśmy różne koncepcje. Następnie, gdy wybraliśmy najlepszy model, zaczęliśmy opracowywać konstrukcję, jej wygląd i działanie, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania organizatora konkursu. Na końcu przystąpiliśmy do wykonania prototypu, co trwało około roku – mówi Paweł Kustroń.

Zalety przydomowej turbiny wiatrowej

Przydomowa turbina produkuje prąd przy niewielkich prędkościach wiatru, nie wytwarzając przy tym hałasu jak inne, wielkie turbiny wiatrowe. Wynalazek Pawła Kustronia ma być przydatny przede wszystkim przy gospodarstwach domowych, które będą mogły pozyskać dodatkową energię elektryczną.

– Zwiększenie odnawialnej energii w krajowym zużyciu prądu pomoże walczyć z ubóstwem energetycznym, które dotyka również wielu rodzin w Polsce – mówi córka konstruktora Milena. – Chcemy sprawić, aby energia wiatrowa była bardziej dostępna dla zwykłego Kowalskiego - dodaje.

Turbinę będzie można zamontować koło domu lub na dachu, gdzie wiatr ma raczej stałą prędkość. Maszyna wytwarza wystarczającą ilość energii, aby zaświecić żarówki, uruchomić lodówkę czy podgrzać wodę w bojlerze.

Źródło: krosno24.pl / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ

Faceci nie mówią zbyt wiele o uczuciach i emocjach. Swoje serca otwierają przed bardzo małą liczbą osób. Czasami nie dopuszczają do siebie nikogo. To jest poważny błąd. Każdy z nas musi poznać swoje serce, zobaczyć,...

Skomentuj artykuł

Ojciec z córką stworzyli nietypową turbinę wiatrową. Może być zamontowana na dachu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.