PAP / slo
Co trzeci Europejczyk cierpi już na choroby mózgu. Musimy zwiększyć skuteczność leczenia i wykrywania tych schorzeń, inaczej sobie z nimi nie poradzimy - powiedzieli w środę specjaliści z okazji utworzenia Polskiej Rady Mózgu.
PAP / psd
Zdaniem amerykańskiego astrobiologa prof. Stevena Bennera całe życie na Ziemi, a więc również i ludzkość, może pochodzić z Marsa, który w odległej przeszłości bardziej sprzyjał powstaniu życia niż ówczesna Ziemia.
PAP / pz
Poznamy pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - z medycyny i fizjologii. Te prestiżowe wyróżnienia, o których naukowcy marzą niczym aktorzy o Oskarze, ufundował inżynier i wynalazca Alfred Bernhard Nobel; są przyznawane od 111 lat.
PAP / psd
7-letni Mateusz z Raszyna przekroczył w środę progi Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik jako trzymilionowy gość. Centrum od otwarcia w listopadzie 2010 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
PAP / drr
Zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie, budowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną.
PAP / slo
Peruwiańsko-polska ekipa badawcza zbadała w Machu Picchu dotychczas nieznany obiekt inkaski, który okazał się być rodzajem obserwatorium astronomicznego - poinformował PAP prof. Mariusz Ziółkowski, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.
PAP / drr
Wolontariusze w bursztynowych goglach przez kilka tygodni oglądać będą świat bez niebieskiego światła. To część badań nad tym, dlaczego światło niebieskie działa na nas inaczej niż światło o innych kolorach. Grant na te badania zdobył zespół naukowców z Krakowa.
PAP / drr
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odwiedziły już blisko 3 miliony gości. Najliczniejszą grupą są dzieci między 7. a 12. rokiem życia - stanowią prawie 29 proc. zwiedzających. Tylko 1,5 proc. gości to osoby powyżej 65. roku życia - wynika z badań CNK.
PAP / slo
Internauci mogą na żywo oglądać zorze polarne znad bieguna północnego. Transmisja online oraz zdjęcia dostępne będą dzięki obserwacjom prowadzonym na Grenlandii od 24 do 29 sierpnia. Wtedy - według prognoz - zorze mogą być szczególnie spektakularne.
PAP / PAP - Nauka w Polsce / Ludwika Tomala / slo
Dźwięk inaczej rozchodzi się w jaskini, a inaczej - w hali. Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracuje nad tym, by dźwięki w grach komputerowych były precyzyjnie modyfikowane w zależności od przestrzeni, w jakiej znajdzie się wirtualny bohater.
PAP / slo
Dzisiaj, w godzinach wieczornych wystąpi maksimum aktywnego roju Perseidów, w którym będzie można obserwować prawie sto meteorów na godzinę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
PAP / slo
Noc z poniedziałku na wtorek to najlepszy moment na podziwianie spadających gwiazd, czyli roju meteorów zwanych perseidami. Jeśli wybierzemy ciemne miejsce, możemy zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd w ciągu godziny.
PAP / psd
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że delfiny, a nie jak wcześniej uważano słonie, mają najlepszą pamięć długotrwałą spośród zwierząt. Po 20 latach są w stanie rozpoznać gwizdy, czyli dźwięki wydawane przez inne ssaki tego gatunku - podał w środę portal BBC News.
PAP / drr
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie chce wyciągnąć z dna Bałtyku samolot Douglas A-20.
PAP / drr
W ciągu ostatnich 65 mln lat klimat nie zmieniał się tak szybko jak obecnie - dowodzą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
PAP / drr
Podczas odpoczynku na polskiej plaży coraz częściej możemy spotkać foki. Pod koniec lipca u ujścia Wisły odnotowano stado liczące aż 77 fok szarych, czyli ponad trzy razy większe niż w 2011 roku. Niestety gwałtownie rośnie też liczba znajdowanych fok martwych.
PAP / drr
We wtorek mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiej sondy Curiosity na powierzchni Marsa - to około połowa zaplanowanego czasu misji. Sonda nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczyła na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.
PAP / drr
Pierwszy w historii burger wyhodowany w laboratorium z komórek macierzystych krowy został w poniedziałek po południu usmażony i zjedzony w czasie konferencji w Londynie. Degustatorzy ocenili, że fakturą danie przypominało mięso, ale brakowało mu aromatu.
PAP / drr
Unikatową w skali Polski figurkę glinianą z okresu neolitu (IV tysiąclecie p.n.e.) przedstawiającą stylizowaną postać kobiety, znaleziono podczas badań wykopaliskowych w Raciborzu.
PAP / drr
Brytyjski przemysł samochodowy, niegdyś jeden z najgroźniejszych konkurentów swego niemieckiego odpowiednika, obecnie jest jego własnością a zyski z produkcji aut płyną do Wolfsburga i Monachium. Jak na ironię, Brytyjczycy sami przyczynili się do swojej klęski.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}