PAP / drr
Polski satelita Heweliusz ma szansę, by w przestrzeni kosmicznej znaleźć się już w grudniu br. W kosmos poleci na chińskiej rakiecie. Umowa w tej sprawie jest jeszcze negocjowana. Start Lema - innego polskiego satelity naukowego - planowany jest na listopad br.
PAP / drr
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Hunan Agricultural University z Changsha w Chinach wspólnie zorganizują angielskojęzyczne studia II stopnia na kierunku architektura krajobrazu. Porozumienie w tej sprawie podpisano podczas pobytu chińskiej delegacji we Wrocławiu.
PAP / drr
Amerykański przedsiębiorca Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, pionier produkcji taśmowej urodził się 150 lat temu. Jego pomysły zrewolucjonizowały życie Amerykanów. "Firma, która zajmuje się wyłącznie zarabianiem pieniędzy, to kiepska firma" - twierdził.
PAP / drr
Przełom lipca i sierpnia to dobry czas do obserwacji najbliższej Słońcu planety czyli Merkurego - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Różnorodność oferowanych dziś kierunków studiów może przyprawić młodego człowieka o zawrót głowy. Nie oznacza to jednak, że najstarsza akademicka dyscyplina straciła swą aktualność.
PAP / drr
Członkowie wędrownych plemion myśliwych i zbieraczy zabijają się najczęściej z przyczyn osobistych. Tak też czynili prawdopodobnie nasi przodkowie. Wojna, czyli zgodna agresja jednej grupy przeciwko innej, jest wynalazkiem znacznie nowszym - piszą naukowcy w ostatnim "Science".
PAP / drr
Politechnika Wrocławska to pierwsza uczelnia z Polski, która została członkiem platformy Knowledge4Innovation (K4I) przy Parlamencie Europejskim. Będzie uczestniczyć w pracach nad europejską polityką w zakresie finansowania badań naukowych i innowacji.
PAP / drr
Komary częściej gryzą mężczyzn, bo wolą osoby o większej posturze. Z tego samego powodu chętnie atakują kobiety w ciąży. Ale niektóre osoby częściej są ofiarami tych owadów, ponieważ wydzielają atrakcyjną dla nich woń.
Dla nas jezuitów zaangażowanych w szkolnictwo wyższe bardzo ważne są pytania: Co szczególnego daje uczelnia prowadzona przez zakon jezuitów? Jakimi ludźmi stają się nasi absolwenci?
PAP / pz
Ponad 3 miliony studentów skorzystało z programu wymiany Erasmus, od kiedy został on rozpoczęty w 1987 roku - poinformowała w poniedziałek w Brukseli unijna komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu.
Akademia Ignatianum w Krakowie rozpoczęła proces rekrutacji na rok akademicki 2013/ 2014. Mury największej w Polsce jezuickiej uczelni zostały otwarte dla wszystkich, którzy cenią sobie kreatywność i nieszablonowe podejście do studiowania.
PAP / pz
Nowy sposób impregnacji materiałów za pomocą zimnej plazmy sprawi, że ubrania staną się nieprzemakalne, a woda będzie po nich spływała jak po liściu lotosu. Za to rozwiązanie młodzi badacze z Politechniki Łódzkiej zdobyli nagrodę w konkursie Student-Wynalazca.
PAP/ ad
Minionej nocy nad północno-zachodnią Polską pojawił się bolid o jasności Księżyca w kwadrze - informuje Pracownia Komet i Meteorów (PKiM).
PAP / slo
Cement wytwarzany przez starożytnych Rzymian był lepszej jakości i bardziej trwały niż obecny - twierdzą eksperci budowlani. Międzynarodowa grupa specjalistów poddała naukowej analizie fragmenty antycznej zabudowy, a jej wyniki bardzo ich zaskoczyły.
PAP / slo
Tysiące warszawiaków korzystają z atrakcji 17. Pikniku Naukowego, który w sobotę odbywa się przy Stadionie Narodowym w Warszawie. Pokazy robotów, gry terenowe, naukowe doświadczenia, np. wykonanie naszyjnika z własnym DNA, czekają na chętnych do godz. 20.
PAP / drr
Fizycy w Tokio, Genewie i Chicago świętują w środę publikację projektu technicznego Międzynarodowego Zderzacza Liniowego (ILC). Nad goszczeniem tego ogromnego i zaawansowanego technicznie obiektu, którego długość wyniesie 31 km zastanawia się Japonia.
PAP / drr
Trzy czeskie firmy zaprezentowały w środę w Pradze prototyp latającego elektrycznego roweru. Rower z manekinem wzbił się w powietrze i wylądował po pięciu minutach lotu.
PAP / drr
Gwiazda muzyki pop Justin Bieber poleci w kosmos. Jak poinformował w czwartek na Twitterze Richard Branson, którego firma organizuje wyprawy na orbitę, 19-letni piosenkarz i jego menedżer zarezerwowali już miejsca na statku kosmicznym.
PAP / drr
Laserowy prędkościomierz skonstruowany na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pozwoli policji precyzyjnie mierzyć prędkość pojedynczego pojazdu. W przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu, nieuczciwi kierowcy nie będą mogli lasera oszukać.
PAP / slo
40 lat temu w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zmontowano pierwszego fiata 126p - popularnego Malucha, który przez dwa dziesięciolecia był najpopularniejszym samochodem w Polsce. Do 2000 r. na polski rynek trafiło ponad 2,4 mln tych aut.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}