PAP / mm
Niemiecki "Der Spiegel" zamieścił w najnowszym numerze artykuł na temat metod inwigilacji elektronicznej, którymi posługuje się amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), wykorzystując m.in. słabe punkty sprzętu komputerowego i oprogramowania.
PAP / mm
Start Heweliusza, drugiego polskiego satelity naukowego, opóźni się o kilka miesięcy. Winna jest usterka chińskiej rakiety, na której miał wystartować. Polscy naukowcy szacują, że w przestrzeni kosmicznej znajdzie się w najwcześniej w pierwszym kwartale 2014 r.
PAP / mm
Cmentarzysko zawierające kilkadziesiąt pochówków dzieci i noworodków odkrył w Egipcie zespół kierowany przez prof. Jacka Kabacińskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. To najstarsza rozpoznana dotąd nekropola odkryta na Pustyni Zachodniej.
PAP / mm
Amerykańska agencja kosmiczna NASA postanowiła we wtorek, że dwaj astronauci dwukrotnie lub trzykrotnie wyjdą w przestrzeń kosmiczną, by naprawić awarię jednego z dwóch systemów chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
PAP / drr
Chińska sonda Chang'e-3 wylądowała w sobotę na Księżycu - powiadomiła państwowa agencja Xinhua. Jest to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od prawie czterech dekad.
PAP / mm
Spółka Nano Carbon, w której udziały mają miedziowy koncern KGHM i Agencja Rozwoju Przemysłu zabrała się - jako pierwsza w Polsce - do spieniężenia rodzimych prac badawczych nad grafenem, informuje "Puls Biznesu".
PAP / mm
Firma sprzedaży wysyłkowej Amazon.com prowadzi testy z użyciem samolotów bezzałogowych (dronów), które docelowo mają służyć w szybkich dostawach zamówionych towarów - poinformował w poniedziałek szef spółki Jeff Bezos.
Tomasz Rożek / Nauka. To lubię
Bywa, że do zrozumienia czegoś szczególnie skomplikowanego potrzeba... przedmiotów codziennego użytku.
PAP / mm
Pierwszy polski satelita naukowy Lem już znajduje się w kosmosie. W przestrzeń kosmiczną wyniosła go rosyjska rakieta Dniepr z bazy wojskowej Jasny na Uralu. Pracę na orbicie powinien rozpocząć po godz. 11, wtedy też planowane jest nawiązanie łączności.
Vimeo.com / DEON.pl / mm
Milionerzy potrafią wydać prawdziwą fortunę, aby choć na chwilę znaleźć się w tym miejscu. Mowa o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kiedy zobaczysz ten film, zrozumiesz, co ciągnie ludzi w te niegościnne regiony. Ziemia z orbity wprost oszałamia barwami.
theverge.com / DEON.pl / mm
"Dynamic Shape Display", czyli niezwykły ekran, który na żywo zmienia kształt. Oto nowa technologia, która dzięki połączeniu z kamerą, potrafi odzwierciedlać nie tylko ruch, ale również skomplikowane modele matematyczne. Czegoś takiego nie widzieliście!
Marta Fita-Czuchnowska / PAP / slo
Sojusz Małych Państw Wyspiarskich (AOSIS) to alians w większości biednych krajów o niskich wybrzeżach, którym ze względu na podnoszący się poziom oceanu grozi zatonięcie. Zmiany klimatyczne i ocieplenie mogą dla nich oznaczać koniec historii.
PAP / mm
Polska zbuduje własne urządzenia i algorytmy szyfrujące, które będą strzegły rządowych tajemnic. Pracuje nad nimi 120 matematyków i kryptologów.
PAP / mm
Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała w czwartek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie, obok trzyosobowej załogi, znajduje się znicz olimpijski. W sobotę zostanie on wyniesiony na pierwszy w historii "spacer" w kosmosie.
PAP / mm
Indie odliczają godziny do wysłania swej pierwszej bezzałogowej misji kosmicznej na Marsa. Wystrzelenie sondy ma pokazać zaawansowane zdolności technologiczne umożliwiające tej potędze regionalnej wyprawy kosmiczne i przeprowadzenie na Marsie badań.
PAP / drr
- W przyszłości, z powodu zmian klimatu, zamiast ziemniaka i żyta będziemy raczej uprawiać kukurydzę i sorgo. Trzeba się będzie na nowo nauczyć gospodarowania wodą - mówi profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Zbigniew Karaczun.
PAP / kn
Całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi 3 listopada, będzie widoczne tylko w części Afryki. Jednak zainteresowani z całego świata będą mogli je obejrzeć na żywo, w internecie. Przekaz zapewnią astronomowie, którzy w ramach projektu GLORIA pojadą do Kenii.
Youtube.pl / DEON.pl / mm
Od 2004 roku europejski bezzałogowy orbiter Mars Express okrążył Czerwoną Planetę prawie 12,500 razy. Przez ten czas wykonał niezliczoną ilość fotografii. Pora wybrać się w prawdziwą podróż po Marsie.
PAP / mm
Najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika, czyli "O obrotach sfer niebieskich", udostępniła w środę Biblioteka Jagiellońska w Krakowie. Wystawa, czynna tylko przez dwa dni, jest elementem krakowskich obchodów rocznic 540-lecia urodzin i 470-lecia śmierci wybitnego astronoma.
Czy inteligencja jest dziedziczona? Na to pytania odpowiada prof. Stanisław Cebrat - genetyk. Który gen odpowiedzialny za inteligencję? Czym się różni inteligencja wrodzona i nabyta?
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}