PAP / mm
Astronomowie korzystający z teleskopów naziemnych odkryli obiekt, który ma najdalszą orbitę w Układzie Słonecznym. Ciało prawdopodobnie należy do grupy obiektów zwanych planetami karłowatymi. Wyniki badań opublikowano w "Nature".
PAP / mm
Ponad 350 tys. szóstoklasistów w całej Polsce będzie we wtorek pisać sprawdzian. Są oni ostatnim rocznikiem, który będzie go zdawał w formule obowiązującej od 2002 r. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
PAP / kn
Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować fale grawitacyjne - ogłosili naukowcy zaangażowani w projekt BICEP2. Uzyskali także dowód na przewidywaną przez teorie kosmologiczne erę inflacji na początku istnienia Wszechświata.
PAP / mm
Polscy naukowcy odkryli, że z substancji wykorzystywanej w lotnictwie do wytwarzania smarów można zbudować mikroskopijny i superszybki procesor, który jest sercem współczesnych komputerów, tabletów czy telefonów.
PAP / mm
F-16, używany także przez polskie Siły Powietrzne, to najbardziej rozpowszechniony samolot bojowy na Zachodzie i wśród sprzymierzeńców USA na świecie. Amerykańskie samoloty tego typu przylatują w tym tygodniu na ćwiczenia do Polski.
PAP / mm
Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych - podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa cybernetycznego.
PAP / drr
Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np. w wojsku i policji.
PAP / mm
Co roku grypa zabija pół miliona ludzi na całym świecie. Polska badaczka stworzyła nowy model, który przewiduje, jak wirus grypy będzie się zmieniał z roku na rok.
PAP / mm
Niestety, wg. najnowszych badań Polska jest w europejskim ogonie szybkiego internetu FTTH. Czy możemy to zmienić?
PAP / mm
Jedynie co dziesiąty Amerykanin wierzy w teorię ewolucji Darwina - wykazały badania socjologa z Rice University prof. Elaine Howard Ecklund, przedstawione podczas obrad Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Nauk w Chicago.
PAP / drr
Organizację dla studentów wykładów i ćwiczeń poświęconych turystyce industrialnej zakłada m.in. porozumienie zawarte między Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zajęcia będą się odbywały 320 m pod ziemią w kopalni Guido.
Jest jedno pytanie, które każdy ze studentów filozofii musiał usłyszeć: a co będziesz potem robił?
PAP / psd
Większość bliźniąt syjamskich rodzi się martwa lub umiera wkrótce po urodzeniu. Operacje rozdzielenia takich bliźniąt są więc rzadkie, a przy tym zwykle bardzo skomplikowane, wielogodzinne i kosztowne.
Zgodnie z definicją telefon komórkowy jest urządzeniem telekomunikacyjnym pozwalającym naprowadzenie rozmów za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego. Jego podstawową funkcją powinna być więc możliwość łatwego komunikowania się. I może tak było, z chwilą wprowadzenia urządzenia na rynek. Teraz jednak jego przeznaczenie uległo pewnej znaczącej zmianie.
PAP / mm
Chcemy sprawdzić, czy gry komputerowe mogą poprawić zdolności intelektualne seniorów - powiedziała PAP Anna Maria Wieczorek, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i autorka rozpoczętych badań "Fitness dla mózgu". W badaniach może wziąć udział każdy.
Nauka - to lubię!
Dlaczego w Polsce nie ma zimy? Dlatego, że zima jest w USA. To w zasadzie najkrótsza odpowiedź. Ale spokojnie, zima do nas już nadchodzi.
PAP / mm
Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów.
PAP / mm
W czwartek w Katowicach otwarte zostanie Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI). Nowy gmach Uniwersytetu Ekonomicznego to pięć pięter naszpikowanych elektroniką.
PAP / kn
W niedzielę Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, znajdzie się w opozycji - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
PAP / drr
Do 2035 r. liczba samoprowadzących się samochodów zbliży się w skali świata do 54 mln sztuk; za dwie dekady prawie co 10 samochód wyjeżdżający z fabryki ma móc poruszać się po ulicach bez kierowcy - przewidują analitycy z IHS Automotive.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}