PAP / pk
Wyszukiwarka Google, systemy inwigilacyjne NSA, oprogramowanie wykorzystywane przez serwisy randkowe czy algorytm kompresji MP3 - znalazły się na liście 10 algorytmów, a raczej usług informatycznych, które wywierają największy wpływ na współczesną cywilizację.
PAP / Paweł Wernicki / pk
Kontemplacja zjawisk fizycznych związanych z zachowaniem płynów może być znacznie ciekawsza niż się wydaje. Naukowcy od lat z uwagą przyglądają się np. herbacie, kawie czy piwu i z tych obserwacji wysnuwają interesujące wnioski.
Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały do optycznego przesyłania danych.
Tropy tylko czterech niedźwiedzi w ostatnich dniach zaobserwowano w Bieszczadach. W ocenie leśników, niektóre drapieżniki mogły już rozpocząć zimowy sen.
PAP / pk
Na razie Tatry wciąż rosną, ale za miliony lat staną się niską równiną albo wręcz zastąpi je morze - tak, jak miliony lat temu.
GyroGerald / youtube.com / pk
Drony, czyli UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle - Bezzałogowe Statki Latające) zaczynają w naszym życiu odgrywać coraz ważniejsze role. Służą już nie tylko do filmowania i robienia zdjęć, ale jak się okazuje, do wykonywania skomplikowanych i odpowiedzialnych misji.
terrabithian2 / youtube.com / pk
Natura potrafi nas nieraz zaskakiwać. Szczególnie jeśli możemy przyjrzeć się jej z bliska. Naprawdę z bliska...
PAP/ kn
Śmierć mózgu następuje zwykle po 5 minut od zatrzymania krążenia krwi. Dzięki specjalnym zabiegom można ją jednak odwlec, znacznie dłużej niż się dotąd wydawało - przekonuje prof. Samuel Tisherman z University of Maryland na łamach "New Scientist".
Odchowane przez człowieka zwierzęta z różnych gatunków, np. kot i szczur, mogą się tolerować, a nawet zaprzyjaźnić - mówi dr Andrzej Kruszewicz. Jakie są konsekwencje takiej przyjaźni?
Trzy foki szare, żyjące na Stacji Morskiej w Helu, są w ciąży. W placówce wykonano pierwsze zdjęcia USG foczego potomstwa. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, foki urodzą się na przełomie lutego i marca. Naukowcy wciąż czekają na pierwsze udokumentowane narodziny foki szarej w naturze.
W ostatnich latach przyrodnicy obserwują od późnej jesieni w Krakowie bardzo liczne stada ptaków z północy Europy, w tym także setki mew i kormoranów. Przyciągają je łagodniejsza zima, ryby rzeczne i odpadki żywności na składowiskach śmieci.
Cicret App & Bracelet / youtube.com / pk
Nie ma nic przyjemniejszego niż gorąca, relaksująca kąpiel. Przynajmniej dopóki nie okaże się, że telefon został w pokoju obok i właśnie zaczyna dzwonić. Na szczęście jest rozwiązanie: wystarczy tylko potrząsnąć ręką i... zacząć rozmowę.
PAP / pk
Pracownia Arc2 Fabryka Projektowa z Wrocławia wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną pierwszego gdańskiego planetarium, które ma powstać w Centrum Hewelianum do końca 2017 roku. Jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce, powstanie pod ziemią.
We wtorkowy wieczór obserwatorzy w południowej Polsce mogli podziwiać meteor o jasności porównywalnej z Księżycem w pełni - poinformował PAP Przemysław Żołądek - prezes Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).
W określonych warunkach ludzkie oko może reagować na niewidoczne zazwyczaj promieniowanie podczerwone - zauważyli polscy naukowcy i wraz z zagranicznymi kolegami wyjaśnili, jak to możliwe. O odkryciu informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Kosmos okazał się nieco mniej wrogi człowiekowi niż się pierwotnie wydawało - wykazał międzynarodowy eksperyment. W jego przeprowadzeniu pomagali naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, którzy przygotowali detektory rejestrujące dawki kosmicznego promieniowania.
Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przypomina jednak: jeśli przyzwyczaimy do tego ptaki, należy dbać, by w miejscu dokarmiania pokarm dostępny był stale, zwłaszcza w czasie silnych mrozów i śniegów.
PAP / pk
Do końca roku potrwają badania, na podstawie których powstanie mapa hałasu w Bałtyku. Dane zbiera 40 sond ulokowanych w różnych punktach akwenu. Naukowcy z sześciu państw, w tym Polski, liczą, że pomogą uchronić morskie stworzenia przed skutkami podwodnego zgiełku.
PAP Photo / pl.wikipedia.org / pk
Kuoka to zwierzę praktycznie nieznane. Wystarczy jednak spojrzeć na jego zdjęcia aby docenić urok tego australijskiego ssaka.
Transformacja ustrojowa w Polsce miała nie tylko konsekwencje polityczne. Przyniosła też... lepsze czasy dla rysi, które coraz rzadziej giną z winy człowieka. Świadczą o tym wyniki 20-letnich badań w Puszczy Białowieskiej, opublikowane w "Mammal Research".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}