PAP / pz
Specjaliści z Biblioteki Jagiellońskiej zakończyli naukowe opracowanie 11 tys. woluminów, w tym 8 tys. starodruków należących do zakonu kamedułów na krakowskich Bielanach. Kilkadziesiąt z tych ksiąg to unikaty, które nie figurują w żadnym katalogu ani bazie bibliotecznej na świecie.
PAP / pz
We wtorek, 19 lutego, mija 135 lat od opatentowania przez Thomasa Edisona pierwszej maszyny do zapisu i odtwarzania dźwięku - fonografu. - To była ogromna rewolucja - ocenia Kajetan Konarzewski dyrektor Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.
Anna Lach / PAP / slo
Istnieje bakteria, która potrafi tworzyć bryłki złota - odkryli badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster.
PAP/ ad
Czteroosobowa reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrała Międzynarodowy Konkurs Mediacji w Sprawach Gospodarczych, zorganizowany przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu - poinformował PAP w sobotę członek drużyny Jakub Bielamowicz.
PAP / mh
Wyniki badań słabych czerwonych gwiazd, zwanych przez astronomów czerwonymi karłami, sugerują, że najbliższa planeta pozasłoneczna zbliżona rozmiarem do Ziemi może znajdować się 13 lat świetlnych od nas - poinformowało amerykańskie Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
PAP / drr
Nauka czytania może "przeprogramować" komórki ludzkiego mózgu w ten sposób, że te odpowiadające dotąd za rozpoznawanie przedmiotów zaczynają rozpoznawać słowa. Badania wspólnie z francuskimi uczonymi przeprowadził dr Marcin Szwed z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
PAP / mh
Amerykańska firma Dell Inc., która zajmuje trzecie miejsce na liście największych światowych producentów komputerów, zostanie w całości wykupiona przez swego założyciela Michaela Della w ramach transakcji opiewającej na 24,4 mld dolarów - poinformowano we wtorek.
PAP / drr
Naukowcy z uniwersytetu w Leicester w Anglii na podstawie badań DNA i datowania radiowęglowego potwierdzili, że szkielet odkopany w ub.r. na parkingu w tym mieście to szczątki króla Ryszarda III (1452-85), ostatniego z dynastii Plantagenetów.
PAP
Urządzenie laserowe do prześwietlania owoców i warzyw, które wykrywa ich np. choroby, skonstruowali naukowcy z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. W przyszłości, po udoskonaleniu, mogłoby ono być stosowane w sadach i sortowniach.
PAP / pz
Nawet 500 uniwersytetów z całego świata może walczyć o miejsce w nowym międzynarodowym rankingu szkół wyższych U-Multirank, którego działalność zainaugurowano w środę w Dublinie. Ranking ma dostarczyć dokładniejszych informacji o jakości uczelni.
PAP / drr
Delfiny, które gromadzą się, aby podtrzymać umierajacego współtowarzysza i umożliwić mu oddychanie, zaobserwowano u wybrzeży Korei Południowej - podał magazyn "Marine Mammal Science".
PAP/ ad
Japonia wystrzeliła w niedzielę ze swojego ośrodka kosmicznego Tanegashima (południowy zachód kraju) satelitę szpiegowskiego.
PAP / drr
Łazik Curiosity zmierza w kierunku skały, która może stać się pierwszym obiektem, z którego próbki zostaną pobrane za pomocą odwiertu. Ostateczna decyzja o podjęciu próby wiercenia zostanie podjęta za kilka dni - poinformowała NASA.
PAP / drr
Rok 2012 był zgodny z długoterminowym trendem ocieplenia klimatu - potwierdzają naukowcy z NASA. Był to dziewiąty pod względem wysokości temperatury rok od czasu pierwszych pomiarów w 1880 roku.
PAP / drr
W latach 2013-20 na swój program kosmiczny Rosja przeznaczy 2,1 bln rubli (ok. 70 mld dolarów) - wynika z przyjętego przez jej rząd państwowego programu rozwoju działalności kosmicznej do 2020 roku.
PAP / drr
Nowy gatunek "latającej" żaby odkryła australijska biolog na południu Wietnamu zaledwie 100 km od jednego z najbardziej ruchliwych miast Azji Południowo-Wschodniej - podała agencja Reutera.
Interaktywnie.com / pz
Eksperci zgodnie prognozują, że liczba użytkowników Facebooka w Polsce wzrośnie w tym roku od 1 do 2 milionów w porównaniu do roku ubiegłego - podaje portal Interaktywnie.com. Mimo tego, widać już przesycenie.
Blisko dwa lata trwać będzie przygotowanie Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) do pracy przy wyższych energiach. Eksperymenty przy zderzaczu wznowione będą w styczniu 2015 r. - o planach CERN mówi PAP prof. Agnieszka Zalewska, przewodnicząca Rady CERN.
PAP / psd
Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała podsumowanie swojej działalności w roku 2012, wskazując wydarzenia według niej najistotniejsze dla badań kosmosu.
PAP / psd
Późnym wieczorem, 2 stycznia, Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}