PAP / drr
Namiot Przygód, rozstawiony na Rynku Staromiejskim będzie nową atrakcją 11. edycji Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 15 kwietnia w Toruniu. Organizatorzy przygotowali w tym roku ponad 150 imprez.
PAP / wm
Polak Jacek Helenowski z Chicago został wyróżniony w amerykańskim programie "LEED for Homes" za nowatorską konstrukcję energooszczędnego domu. Jego budynek został też uznany za najbardziej proekologiczny w całym Chicago.
PAP / wab
Telefony komórkowe zmieniają Afrykę. Rozwój technologii komórkowej w krajach trzeciego świata można śmiało nazwać rewolucją, bo już co drugi mieszkaniec Czarnego Lądu ma telefon komórkowy.
PAP / wab
Bociany w marcu wracają do swoich gniazd w Polsce. Nie czekają jednak na powrót dawnego partnera. Jeśli ten zjawi się zbyt późno, w gnieździe może już nie być dla niego miejsca – mówi Magdalena Zadrąg z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Naukowcy i inżynierowie z USA wykryli, w jaki sposób można oszukać elektronikę nowoczesnego samochodu i ukraść go, używając np. specjalnie spreparowanego pliku MP3 - poinformowały magazyn New Scientist i portal University of California.
PAP / wab
Astronauci Paolo Nespoli i Catherine Coleman uruchomili na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pierwszego robota humanoidalnego o nazwie Robonaut-2 lub w skrócie R2 – poinformował o tym sam robot na swoim mikroblogu na Twitterze.
PAP / wm
Tektoniczne skutki trzęsienia ziemi w Japonii, takie jak np. nieznaczne przesunięcie największej japońskiej wyspy, są naturalne i nie wywołują negatywnych skutków w przyrodzie – powiedział geolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jerzy Żaba.
PAP / wm
14 marca przyleci do Polski pułkownik George Zamka - amerykański astronauta polskiego pochodzenia. Podczas pobytu spotka się m.in. z młodymi pasjonatami astronautyki - informuje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
PAP / wm
Jak przebiega proces kształtowania się mózgu, jakie są źródła empatii i agresji, czy szczepionki dla niemowląt są bezpieczne - o tym m.in. będą mówić w Krakowie naukowcy podczas dorocznego "Tygodnia Mózgu", który rozpocznie się w poniedziałek.
PAP / wm
Barierę drogową, która redukuje skutki uderzenia samochodu nawet do 90 proc. opracowali polscy naukowcy. Teraz szukają producentów gotowych do wdrożenia ich – obsypanego nagrodami – wynalazku. Technologią zainteresowana jest też Europejska Agencja Kosmiczna.
Osoby, które równie biegle posługują się obiema rękami są bardziej podatne na sugestię - informuje "New Scientist". Do takich wniosków doszli naukowcy z zespołu Ruth Propper (Montclair University, New Jersey). Jak wykazały eksperymenty, osoby oburęczne łatwiej było przekonać do określonych odczuć niż praworęczne.
PAP / wm
Dwóch astronautów z wahadłowca Discovery zakończyło w środę pomyślnie drugie i ostatnie wyjście w przestrzeń kosmiczną, które trwało 6 godzin i 14 minut. Astronauci wykonali szereg prac obsługowych i konserwacyjnych przy stacji ISS.
PAP / wm
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wzbogaciła się we wtorek o nowy wielofunkcyjny moduł , który został przywieziony na ISS przez wahadłowiec Discovery - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
PAP / wab
Przy użyciu technik kryminalistycznych wykonano rekonstrukcję twarzy Człowieka Lodu - mumii sprzed ponad 5 tys. lat odnalezionej w lodowcu alpejskim – informuje serwis National Geographic.
PAP / psd
W powszechnej świadomości na silne trzęsienie ziemi narażone jest w Stanach Zjednoczonych przede wszystkim Zachodnie Wybrzeże, w tym San Francisko. Okazuje się jednak, że równie poważny kataklizm nawiedzić może wkrótce Nowy Jork.
PAP / wab
Osobno nuty zapachowe zaskakują pochodzeniem, razem tworzą kuszące mieszanki. O nietypowych woniach, znaczeniu perfum i zapachu idealnym mówi kreator kompozycji zapachowych i aromatów spożywczych, Piotr Kempski.
W wyścigu z neandertalczykiem bez problemu stanęlibyśmy na podium. Gorsza zdolność do biegania naszych wymarłych krewniaków może nawet tłumaczyć, dlaczego oni wyginęli, a nasi przodkowie - nie. A wszystko przez ścięgno Achillesa - czytamy w serwisie "New Scientist".
Rośliny można wykorzystać do wykrywania potencjalnych terrorystów - informuje "New Scientist".
Przegrana ulubionej drużyny w rozgrywkach Super Bowl zwiększa ryzyko zawału zarówno u mężczyzn, jak i kobiet - informuje pismo "Clinical Cardiology".
PAP / drr
Od dziś wszystkie sprzedawane w UE nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w automatyczne światła dzienne. Weszła w życie dyrektywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach we wszystkich krajach UE.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}