PAP - Nauka w Polsce / drr
Szczątki niewielkiego, spokrewnionego z krokodylami gada sprzed 105 mln lat, o silnie zróżnicowanych zębach i prowadzącego lądowy tryb życia, odkryto w Tanzanii - informuje "Nature".
PAP / drr
Były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill na 50 lat kazał zataić rzekomy przypadek zauważenia UFO przez załogę samolotu wojskowego, by nie wywoływać "zbiorowej paniki" - wynika ze świeżo odtajnionych dokumentów resortu obrony.
PAP / drr
Właściciel browaru "Mrożony statek" Jan Nijboer twierdzi, że wyprodukował najmocniejsze piwo świata, które zawiera 60 proc. alkoholu.
PAP / apd
Francuscy inżynierowie opracowali prototyp łodzi podwodnej napędzanej siłą ludzkich mięśni - podaje w czwartek agencja Reutera. Scubster to jednoosobowa żółta łódź podwodna o długości 3,5 metra, wyposażona w pedały i dwa wirniki.
PAP / apd
Rosyjscy kosmonauci z powodzeniem zakończyli we wtorek wyjście w przestrzeń kosmiczną, podczas którego wymienili wysłużoną kamerę wideo, która była zainstalowana na zewnątrz stacji, starą wyrzucając w kosmos.
PAP / apd
Serwis społecznościowy Facebook ma pół miliarda aktywnych użytkowników - ogłosił w środę jego współzałożyciel i szef Mark Zuckerberg, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy pomogli w rozwoju działającego od sześciu lat portalu.
PAP / apd
Ruszyła pilotażowa wersja Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. Wirtualna biblioteka ma gromadzić i udostępniać w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
PAP - Nauka w Polsce / apd
Rośliny dysponują specyficznym rodzajem pamięci, która jest wyrazem pewnej formy inteligencji - odkrył zespół naukowców kierowany przez prof. Stanisława Karpińskiego z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge "odmłodzili" naszą planetę o 70 milionów lat - napisał dziennik "Daily Telegraph".
PAP - Nauka w Polsce / wab
Neandertalczycy byli silnie umięśnieni, ponieważ mieli bardzo wysoki poziom testosteronu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Archaeology, Ethnology & Anthropology of Eurasia".
PAP / drr
Liczba abonamentów telefonii komórkowej przekroczyła w zeszłym tygodniu 5 mld. Jest ich obecnie siedem razy więcej niż 10 lat temu - wynika z badań szwedzkiej firmy Ericsson, lidera branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej.
PAP / drr
Robotnicy pracujący w miejscu, gdzie stało nowojorskie World Trade Center, odkopali 10-metrowy kadłub statku, który najprawdopodobniej w XVIII wieku wykorzystano jako materiał do przedłużenia w stronę rzeki Hudson Dolnego Manhattanu - pisze w czwartek agencja AP.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez dra Gracjana Maciejewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrył nową planetę pozasłoneczną o masie 15 mas Ziemi. To jedna z najmniejszych znanych egzoplanet.
PAP - Nauka w Polsce / wab
W Parku Rady Europy w Gdyni działa już Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EduFun. Na trzech tysiącach metrów kwadratowych stanęły cztery namioty tematyczne i dziesięć wielkogabarytowych konstrukcji, dzięki którym dzieci same odkryją najważniejsze prawa rządzące przyrodą.
Sławomir Patlewicz / grunwald600.pl / NCK
Rozegrana sześćset lat temu na polach między Grunwaldem, Stębarkiem, Łodwigowem i jeziorem Lubień bitwa jawi się jako wyjątkowa pośród starć nie tylko średniowiecza, ale i całej historii Europy. Zajmuje szczególne miejsce w świadomości naszych rodaków, z których każdy na pewno zna właściwie tylko dwie historyczne daty: swojego urodzenia i 1410.
prof. Antoni Dudek / grunwald600.pl / NCK
Trudno było o bardziej spektakularny przykład walki z germańską ekspansją od bitwy pod Grunwaldem. Dlatego jeszcze w 1943 roku, po obu stronach frontu wschodniego, miały miejsce wydarzenia, które jasno wskazywały, że Grunwald będzie dla komunistów istotnym narzędziem propagandy historycznej - pisze prof. Antoni Dudek.
prof. Henryk Samsonowicz / grunwald600.pl / NCK
Jedna z największych bitew stoczonych w średniowiecznej Europie miała znaczenie wykraczające poza doraźne, polityczne skutki. Stanowiła zamknięcie pierwszego etapu wielkich przemian zachodzących w środkowych i wschodnich krajach kontynentu.
Jan Wróbel / www.grunwald600.pl / NCK
Od bohatera do gangstera. Jan Wróbel pisze o prestiżu rycerstwa w XXI wieku, bo etos ten, wbrew temu, co by się mogło wydawać, jest dziś nadwątlony, a wręcz zagrożony. Jest wiele powodów, dla których rycerze mogą nie być wzorem do naśladowania. Bo przecież, po pierwsze...
DEON.pl / ad / drr
Do robienia zdjęć służy aparat fotograficzny, natomiast filmy kręcimy kamerą. Taki paradygmat wciąż wydaje się obowiązywać w świecie zawodowych fotografów i filmowców. Nieustanny rozwój technologiczny powoduje jednak, że to, co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś staje się możliwe.
Inf. pras. / drr
Volvo Cars oraz spółka energetyczna Göteborg Energi podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie pojazdów elektrycznych oraz budowy infrastruktury umożliwiającej ich ładowanie. Na mocy umowy Volvo jesienią dostarczy spółce Göteborg Energi testową flotę dziesięciu samochodów Volvo C30 BEV.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}