PAP / drr
Pewien australijski mikrobiolog postanowił rozprawić się z pewnym przesądem. Zbadał i orzekł: na banknotach znajduje się znacznie mniej bakterii, niż zwykło się sądzić. Co ciekawe dotyczy to zwłaszcza pieniędzy w państwach najbardziej rozwiniętych. Dlaczego?
Katarzyna Czechowicz / PAP - Nauka w Polsce / slo
W 14 miejscowościach Pomorza i Kujaw powstaną "Astro-bazy" - sieć nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych. Pierwsze obserwatoria mają być otwarte jeszcze w tym roku.
PAP - Nauka w Polsce / slo
Choć bakterie są prostymi jednokomórkowcami, mogą wyczuwać zapachy - informuje "Biotechnology Journal".
PAP / mik
Trwają prace nad wykończeniem Centrum Nauki Kopernik, ustawiane są pierwsze instalacje. Na zwiedzających czekać będzie prawie 460 interaktywnych eksponatów, wśród nich Wahadło Foucault i instalacja Kot Margot, którą zaprezentowano we wtorek.
PAP - Nauka w Polsce / slo
Popularne, z racji swojego krótkiego czasu ładowania i wysokiej pojemności, baterie litowo-jonowe wymagają drogich komponentów jak kobalt i nikiel. Uczeni z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) zastąpili je innymi tańszymi materiałami jak związki manganu.
PAP / wab
W 2009 r. potężne tsunami spustoszyło wyspy południowego Pacyfiku - Samoa i Tonga. Okazuje się, że jego przyczyną było nie jedno trzęsienie ziemi, ale dwa - donoszą sejsmolodzy na łamach najnowszego "Nature".
PAP - Nauka w Polsce / slo
Tegoroczne maksimum aktywności roju Perseidów pojawiło się 12 sierpnia w okolicach godziny 19:30 naszego czasu - wynika z wykresu aktywności prezentowanego na stronach International Meteor Organization (IMO).
PAP - Nauka w Polsce / slo
Naukowcy dokonali rekonstrukcji stref klimatycznych Ziemi sprzed 460-445 mln lat. Okazuje się, że klimat był w wielu przypadkach podobny do dzisiejszego - informują badacze na łamach tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".
PAP - Nauka w Polsce / slo
Jak liczne były największe z dinozaurów? Czy gigantyczne, roślinożerne zauropody i stegozaury były w jurajskim krajobrazie rzadkością, czy może aż się od nich roiło? Odpowiedzi na to pytanie szuka amerykański naukowiec, cytowany przez serwis "New Scientist".
PAP / wab
Large Hadron Collider (LHC) - gigantyczny akcelerator do badania najmniejszych cząstek materii - działa już z połową zaplanowanej energii. - Pod koniec sierpnia zwiększymy intensywność zderzanych wiązek - mówi szef zespołu technicznego CERN dr Andrzej Siemko.
PAP - Nauka w polsce / slo
Astronomowie korzystający z należącego do ESO teleskopu VISTA wykonali bardzo szczegółowe zdjęcie Mgławicy Tarantula, wraz z rejonami tworzenia się gwiazd. Sfotografowane obiekty znajdują się w sąsiedniej galaktyce Wielkim Obłoku Magellana.
PAP - Nauka w Polsce / slo
W drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia wystąpią najlepsze warunki do podziwiania tegorocznego maksimum aktywności roju Perseidów -informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
PAP / drr
Uniwersytet Śląski rozpoczyna czteroletni program badania zbiornika zaporowego Goczałkowice, który zaopatruje w wodę pitną większość aglomeracji śląskiej. Do pracy rusza więc UŚka - specjalna łódź.
PAP - Nauka w polsce / slo
Nowy typ wiatraka napędzanego podmuchem powietrza wzbudzanym przez ciężarówki i podobne pojazdy z ciężkimi ładunkami przechodzi badania przy jednej z francuskich autostrad. Organizatorzy badania chcą zmierzyć, ile energii elektrycznej można uzyskać tą metodą.
PAP / apd
Podczas drugiego wyjścia w otwartą przestrzeń dwójka amerykańskich astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdołała zdemontować zepsutą pompę systemu chłodzenia w części stacji, co się nie udało podczas pierwszego spaceru.
PAP / apd
Archeolodzy brytyjscy twierdzą, że odkryli pozostałości najstarszego domu w Wielkiej Brytanii. Zbudowano go 10,5 tys. lat temu w Starr Carr, w okolicach Scarborough na północno-wschodnim wybrzeżu Anglii.
PAP - Nauka w Polsce / slo
Jeden z najbardziej znanych dinozaurów kredowych, Triceratops, prawdopodobnie był jedynie młodym dinozaurem rodzaju Torosaurus. Tym samym gatunek ten nie ma racji bytu - twierdzą dwaj paleontologowie z Montana State University - poinformował portal Montana State University (MSU).
PAP / mik
Na ulicach Bristolu pojawił się nowy model samochodu, który ma zachęcić do korzystania z nieszkodliwych dla środowiska środków komunikacji - informuje serwis BBC. Ekologiczny pojazd działa na metanie uzyskanym podczas procesu oczyszczania ścieków.
PAP - Nauka w Polsce / apd
Spektakularnego odkrycia, tłumaczącego niezrozumiałe dotąd mechanizmy związane z komórkowym łańcuchem przekazywania energii i ochroną przed wolnymi rodnikami, dokonał zespół młodych naukowców z Zakładu Biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
PAP / apd
Polscy geolodzy w otworze badawczym na Suwalszczyźnie znaleźli wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. To europejski fenomen przyrodniczy i najzimniejsze skały w Europie - poinformowali eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego w piątek podczas konferencji prasowej w Warszawie
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}