Tajemnica "Czerwonej Rzeki". Gdzie się znajduje i dlaczego ma taki kolor?

Tajemnica "Czerwonej Rzeki". Gdzie się znajduje i dlaczego ma taki kolor?
fot. Kevin Eassa / YouTube.com

Jej woda ma krwisty, czerwony kolor. Choć "Czerwona Rzeka" budzi osłupienie, a nawet lęk, to zjawisko to można wytłumaczyć.

Kto po raz pierwszy zobaczył "Czerwoną Rzekę" ten na zawsze zachowa jej obraz w pamięci. Niezwykłe zjawisko widoczne jest przez kilka miesięcy w roku, ale zdecydowanie warto na nie polować.

DEON.PL POLECAGdzie znajduje się "Czerwona Rzeka"?

"Czerwona Rzeka" w Peru, w Cusco przez miejscowych nazywana jest Palquella Pucamayu, od Quechua palquella („mała gałąź”) i pucamayu („czerwona rzeka”).

Ta osobliwa droga wodna biegnie przez około 5 kilometrów, zanim połączy się z innymi strumieniami i małymi rzekami i straci swoją wyjątkowa barwę (w momencie rozcieńczenia przez inne wody kolor staje się bardziej rozcieńczony i traci swój niepowtarzalny odcień).

Te liczne małe dopływy ostatecznie wpadają do rzeki Vilcamayo, która przepływa przez Świętą Dolinę Cusco i obok słynnej cytadeli Machu Picchu. Dalej w dół rzeki ta rzeka staje się znana jako rzeka Urubamba, zanim przepłynie przez środek kanionu Pongo de Mainique, gdy wpływa do dżungli i ostatecznie zasila potężną Amazonkę.

Jak wytłumaczyć zjawisko "Czerwonej Rzeki"?

Peruwiańska "Czerwona Rzeka" powstaje w wyniku spływu deszczu z pobliskiej Rainbow Mountain Palcoyo. Różnorodność kolorów na tych terenach wynika z różnej zawartości minerałów w różnych warstwach gleby, które zostały uwidocznione przez erozję.

Kolor "Czerwonej Rzeki" jest wynikiem czerwonego piaskowca pełnego tlenku żelaza. Ta bogata w minerały skała osadowa jest wymywana ze zboczy podczas deszczu i nadaje wodzie wyraźny czerwony lub różowy odcień (dokładny ton zależy od ilości opadów). Ponieważ jest to efekt spływu deszczu, ta czerwona lub różowa rzeka w Cusco jest zwykle widoczna tylko podczas deszczowych miesięcy w Peru.

W pozostałej części roku poziom wody w rzece jest znacznie niższy, a jej kolor jest bardziej brązowy.

Niesamowite wrażenie robi czerwony kolor wody, który kontrastuje z zielonymi zboczami gór, które otaczają dolinę. Wydaje się, że rzeka pochodzi trochę z "innego świata", a jej nienaturalny kolor nadaje scenerii wyjątkowy charakter.

Jak dotrzeć do "Czerwonej Rzeki"?

Rzeka Czerwona znajduje się w prowincji Canchis w regionie Cusco, około trzech godzin na południowy wschód od właściwego miasta Cusco. Cała ta prowincja leży w cieniu wielkiej góry Ausangate, jednego z najwyższych szczytów w kraju.

Źródła Rzeki Czerwonej znajdują się w pobliskiej dolinie Palcoyo Rainbow Mountain, która wraz z innymi górami regionu tworzy Cordillera Vilcanota. Łańcuch ten sam jest częścią szerszego pasma górskiego - Andów, które biegnie wzdłuż całego kręgosłupa Ameryki Południowej, tworząc najdłuższe kontynentalne pasmo górskie na świecie.

 

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

Pytania o sens człowieka i sens wszechświata są ze sobą ściśle związane. Właściwie stanowią one jedno Wielkie Pytanie. Człowiek jest genetycznie związany z wszechświatem. Jego korzenie wyrastają z historii wszechświata. Jeżeli wszechświat ma sens, to...

Skomentuj artykuł

Tajemnica "Czerwonej Rzeki". Gdzie się znajduje i dlaczego ma taki kolor?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.