Teleskop Webba kontra teleskop Hubble'a. Czym się od siebie różnią?

Teleskop Webba kontra teleskop Hubble'a. Czym się od siebie różnią?
Fot. PAP/EPA/JM GUILLON/ESA / HANDOUT
YouTube.com / dzienniknaukowy.pl / tk

25 grudnia tego roku wystrzelono rakietę z kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba, który według agencji NASA pomoże "odsłonić tajemnice wszechświata". Teleskop Webba jest znacznie bardziej rozwinięty technologicznie od starszego teleskopu Hubble’a. Znany popularyzator nauki Tomasz Rożek wyjaśnia różnice między urządzeniami.

- Teleskop Jamesa Webba nie jest zastępcą Hubble’a. Dzisiaj trochę to tak wygląda, bo Hubble ciągnie ostatkiem sił. W rzeczywistości Webb miał działać już od 14 lat, miał pracować równolegle z Hubblem – mówi fizyk Tomasz Rożek.

Jak działają teleskopy?

- Hubble i Webb to różne konstrukcje obserwujące kosmos w różnym zakresie fal. Hubble głównie ogląda w świetle widzialnym i pokrywa tylko niewielką część widma podczerwieni, podczas gdy Webb jest wybudowany właśnie na podczerwień czyli fale dłuższe niż światło widzialne.

- Teleskop Webba musi być inaczej zbudowany i umieszczony dalej od Słońca i od Ziemi. Webb będzie znajdował się 1,5 mln kilometrów od naszej planety, natomiast teleskop Hubble’a znajduje się na wysokości 600 kilometrów nad Ziemią – wyjaśnia naukowiec.

DEON.PL POLECA

- Webba trzeba umieścić tak daleko, żeby go chronić przed promieniowaniem słonecznym. Zresztą dziwaczny kształt tego teleskopu jest także podyktowany tymi wszystkimi warunkami. Hubble wyglądał jak teleskop, Webb nie jest do niczego podobny – dodaje Tomasz Rożek.

Jak podaje dzienniknaukowy.pl, „oczekuje się, że teleskop Jamesa Webba dostrzeże światło pierwszych gwiazd i galaktyk, które znajdują się poza zasięgiem Hubble'a. Światło to pokaże, jak wyglądały pierwotne gwiazdy 13,7 miliarda lat temu.

Obecny rekord teleskopu Hubble’a to obserwacja galaktyki powstałej 13,4 miliarda lat temu. To aktualnie najstarszy i najodleglejszy zaobserwowany obiekt. Astronomowie nie mogą się doczekać, aż Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wypełni 300 milionów lat różnicy i zbliży się do Wielkiego Wybuchu, czyli momentu, w którym 13,8 miliarda lat temu uformował się Wszechświat".

Koszty budowy teleskopów

Teleskop Jamesa Webba, podobnie jak teleskop Hubble'a o miliony przekroczył planowany budżet. Od lat 70-tych do teraz agencja NASA wydała na Hubble'a aż 16 miliardów dolarów. Szacuje się, że na teleskop Webba zostanie wydane 10 miliardów dolarów w ciągu pierwszych pięciu lat jego działania.

Źródło: YouTube.com / dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Teleskop Webba kontra teleskop Hubble'a. Czym się od siebie różnią?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.