W Brazylii odkryto skamieliny lasu sprzed 290 mln lat

W Brazylii odkryto skamieliny lasu sprzed 290 mln lat
PAP / tk

Naukowcy z Brazylii, związani z kilkoma ośrodkami akademickimi tego kraju, odkryli w jego południowej części skamieliny prastarego lasu. Badacze szacują jego wiek na około 290 mln lat.

Jak poinformowała Thammy Mottin z wydziału geologii Federalnego Uniwersytetu Parany (UFPR), do odkrycia doszło na terenie gminy Ortigueira, w stanie Parana.

Cytująca zespół badawczy lokalna gazeta "Correio do Povo do Parana", wskazuje, że odkrycie to jest trzecim na terenie Ameryki Południowej, a jednocześnie znaleziony las znajduje się w najlepszym stanie.

Sprecyzowała, że podobne skamieliny prastarych lasów znaleziono dotychczas w argentyńskiej Patagonii oraz w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Mottin odnotowała, że ewenementem odkrycia jest nie tylko dobry stan znaleziska, ale również fakt, że skamieniały las zachował się w skałach w pozycji pionowej.

Według analiz kierowanego przez Mottin zespołu do wymarcia lasu doszło w efekcie powodzi, prawdopodobnie wylania znajdującej się w jego sąsiedztwie rzeki zawierającej duże ilości błota.

- Nigdy nie wyobrażałam sobie, że znajdę coś tak znaczącego (…) nie tylko dla naszego kraju, ale dla całej półkuli południowej - podsumowała brazylijska badaczka.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Brazylii odkryto skamieliny lasu sprzed 290 mln lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.