WHO: może zabraknąć nawet 2 mld strzykawek do wykonywania szczepień

WHO: może zabraknąć nawet 2 mld strzykawek do wykonywania szczepień
Fot. Markus Spiske / unsplash.com
PAP / tk

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w 2022 roku na całym świecie może zabraknąć 1-2 mld strzykawek do wykonywania szczepień. Może to spowolnić nie tylko kampanię szczepień przeciwko COVID-19, ale i podawanie innych szczepionek.

- Na całym świecie możemy odczuwać niedobór strzykawek wykorzystywanych do szczepień, co może doprowadzić do poważnych problemów takich jak osłabienie tempa szczepień czy obniżenie standardów bezpieczeństwa - powiedziała ekspertka WHO Lisa Hedman.

- Efektem braku strzykawek mogą być opóźnienia w rutynowych szczepieniach, szczególnie tych przeprowadzanych u dzieci i personelu medycznego - rozwinęła Hedman. Dodała, że niedobór tych instrumentów medycznych może również zachęcać, szczególnie w biedniejszych krajach, do ich wielokrotnego wykorzystywania, co narażałoby pacjentów na niebezpieczeństwo.

Do tej pory na całym świecie podano ok. 6,8 mld zastrzyków ze szczepionką przeciw COIVD-19, to prawie dwa razy więcej niż liczba wykonywanych rokrocznie standardowych szczepień. Rocznie produkuje się ok. 6 mld strzykawek do szczepień, jeżeli to się nie zmieni, w 2022 r. zabraknie od jednego do dwóch mld tych instrumentów - ostrzega ekspertka WHO.

Hedman zaapelowała również do krajowych władz medycznych o zaplanowanie swoich potrzeb i wcześniejszą organizację strzykawek, co pozwoli uniknąć panicznych zakupów na zapas, obserwowanych we wcześniejszych fazach pandemii np. w wypadku sprzętu ochronnego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
23,94 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

WHO: może zabraknąć nawet 2 mld strzykawek do wykonywania szczepień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.