Zobacz starożytne Pompeje w 3D

Zobacz starożytne Pompeje w 3D
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: histmag.org Antoni Olbrychski / pk

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund pracują nad cyfrową rekonstrukcją jednego z domów w starożytnych Pompejach. Projekt ma przedstawić życie codzienne w mieście, zanim wybuch Wezuwiusza przysypał je warstwą lawy i popiołu.

Zespół badaczy do rekonstrukcji wykorzystuje zarówno tradycyjne metody archeologiczne, jak i najnowocześniejsze rozwiązania - laserowe skanowanie terenu i analizowanie powierzchni przy użyciu dronów.

Zobacz starożytne Pompeje w 3D - zdjęcie w treści artykułu

Perystyl z ogrodem w domu pompejańskich kupców, Wettiuszów (domena publiczna)

- Przez połączenie tych technik jesteśmy w stanie przedstawić Pompeje dokładniej, niż było to kiedykolwiek możliwe - mówi Nicolo Dell’Unto, archeolog biorący udział w projekcie.

Aktualnie naukowcy zrekonstruowali dom, który 2000 lat temu zamieszkiwał Caecilius Iucundus - zamożny mieszkaniec Pompejów. Zachowane do dziś woskowe tabliczki pozwalają nam rzucić okiem na codzienne interesy Iucundusa. Wiele zapisków dotyczy sprzedaży i kupna rozmaitych dóbr (w tym niewolników). Badacze przypuszczają, że Iucundus pracował jako pośrednik między handlującymi stronami.

Najciekawsza jest jednak animacja 3D, pozwalająca zwiedzić zakamarki domu Iucundusa. Obszerny przedpokój świadczy, że pośrednik często przyjmował gości. W domu znalazło się też miejsce na pomieszczenia, w których kobiety zajmowały się tkactwem. Siedziba Iucundusa została zrekonstruowana z niezwykłą dokładnością. Można przyjrzeć się nawet dekorowanemu ołtarzowi, na którym przedstawiono sceny z trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Pompejach 17 lat przed wybuchem Wezuwiusza.

Oczywiście detali i smaczków jest więcej, ale podróż po domu Caeciliusa Iucundusa najlepiej odbyć samemu. Kliknij tu, aby przejść do animacji 3D.

Źródło: livescience.com

Artykuł pierwotnie opublikowano na łamach portalu historycznego Histmag.org, pod adresem: https://histmag.org/Zobacz-starozytne-Pompeje-w-3D-14079


Antoni Olbrychski - student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Trenuje szermierkę historyczną, jest członkiem warszawskiej Akademii Szermierzy.

Wolna licencja - ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zobacz starożytne Pompeje w 3D
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.